Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhorší deflační tlaky jsou za námi, trhy si to ještě plně neuvědomují

Nejhorší deflační tlaky jsou za námi, trhy si to ještě plně neuvědomují

12.11.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední velká vlna obav z deflace přišla v polovině roku 2014, kdy začal propad cen ropy. Svého vrcholu tyto obavy dosáhly až v polovině roku letošního, když byl zaznamenán prudký pokles globální průmyslové výroby, po kterém přišla devalvace v Číně. Na trhy dolehl strach z recese v průmyslu a očekávaná inflace i výnosy dluhopisů reagovaly poklesem. Ten se ve vyspělých ekonomikách dostal až na historická minima.

Když už se zdálo, že vše směřuje k nejhoršímu, začaly z ekonomiky přicházet pozitivní signály. Nastala rally průmyslové výroby, čínská měna se stabilizovala a poslední data z amerického trhu práce jsou mnohem silnější, než se čekalo. Inflace ve vyspělých ekonomikách se zvedla z cyklického dna a trhy by během následujících 12 měsíců mohly být překvapeny její výší. To ale určitě neznamená, že by mělo dojít na slova těch, kteří už roky varují před hyperinflací. A dokonce to ani neznamená, že globální deflační tlaky byly úplně zažehnány. Ty nejhorší deflační obavy ale máme pravděpodobně za sebou a pro toto tvrzení argumentuji několika důvody.

Prvním z nich je vývoj globální průmyslové výroby. Její význam na celkové ekonomické aktivitě ve vyspělých zemích sice dlouhodobě klesá, přesto však byla pozornost trhů v posledních měsících zaměřena právě na ni. Oslabení tu totiž bylo mnohem silnější než v celé globální ekonomice, příčinou jsou zejména změny v čínské ekonomice, propad komoditních sektorů a pokles investic do energetiky, ke kterému došlo v USA. Právě tyto faktory stály v jádru popsaného růstu obav z deflace, nyní se však zdá, že jejich síla upadá. Aktivita opět roste a týká se to většiny velkých vyspělých ekonomik a zejména eurozóny. Ani zdaleka nejde o boom, ale můžeme hovořit o posunu k běžnějšímu tempu růstu.

Za druhé došlo k zastavení poklesu míry inflace ve vyspělých ekonomikách. Tento pokles byl ve většině zemí odrazem vývoje cen komodit, tato epizoda je ale nyní u konce. V následujícím grafu je vyznačen dosavadní vývoj inflace v USA a eurozóně (celková a jádrová inflace) a vývoj očekávaný v příštím roce:

ss1-1

Vedle samotné inflace dochází i k růstu inflace očekávané. Centrální banky sice od počátku tvrdily, že efekt klesajících komodit se na inflaci projeví pouze přechodně, trhy si tím ale nebyly tak jisté. Nyní se ovšem zdá, že očekávání už se zvedají ze svého dna, i když se ještě nedostala na úrovně dosažené před posledním deflačním šokem. Rozhodující roli zde hraje vývoj v USA, kde se trhy pravděpodobně hodně obávají ukvapeného zvednutí sazeb.

V neposlední řadě kleslo i riziko dalších devalvací čínské měny. Pokud by měly pokračovat, docházelo by k exportu deflačních tlaků z čínské do celé globální ekonomiky. Zdá se však, že čínská vláda dospěla k závěru, že taková strategie není v jejím zájmu, ohrozila by totiž vstup renminbi do SDR. Jmenované důvody tedy pravděpodobně vedou k tomu, že hrozba globální deflace je už za svým vrcholem. A dluhopisové trhy to možná ještě plně nepochopily.

Autorem je Gavyn Davies.

Zdroj: FT



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba