Aktualizováno Index německé podnikatelské nálady Ifo vyskočil na nejvyšší úroveň od června uplynulého roku (109 bodu). Stejně jako včerejší evropské podnikatelské nálady (PMI) ukazuje na velice dobrý konec roku. A to vše navzdory probíhající aféře Dieselgate, která zdá se zatím nemá na německou ekonomiku výraznější dopad. To je dobrá zpráva i pro Česko, kde se automobilový průmysl podílí na HDP přibližně 5 % a zaměstnává okolo 150 tisíc zaměstnanců.

Pohled do struktury indexu je také povzbudivý. Vylepšuje se jak hodnocení současné situace, tak očekávání. Současně také platí, že se nálada zlepšuje prakticky ve všech sektorech - výjimkou je v tuto chvíli pouze maloobchod, kde ale nálada zůstává dál na vysokých úrovních. Pozitivní také je, že po třech měsících poklesů se konečně vylepšila nálada ve zpracovatelském průmyslu. To ukazuje na odolnost největší německé ekonomiky nejen vůči skandálu s emisemi automobilek, ale také především vůči zpomalující poptávce z Číny a asijských zemí. Efekt posledních teroristických útoků ve Francii ještě v posledních číslech nemůže být patrný.
Německá ekonomika podle našeho názoru v tomto roce poroste o 1,7 % a růst bude tažen především spotřebou domácností. Poslední index Ifo do těchto očekávání dobře zapadá. Největším rizikem pro Německo zůstává zpomalení hlavních asijských obchodních partnerů, především pak Číny. Toto riziko při pohledu na dobrý výsledek posledních německých PMI a Ifo zatím ale není v největší evropské ekonomice příliš cítit.
I přesto že Německo a a s ním velká část eurozóny šlape na plyn, čekáme, že Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání bude chtít rozšířit stimulaci evropské ekonomiky. I proto nemůže euro čekat od dobrých německých čísel výraznější pozitivní impuls.