Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uhelná bitva se přiostřuje

Uhelná bitva se přiostřuje

27.11.2015 14:06
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Těžařům uhlí přidělávají vrásky ekologičtí aktivisté, kteří přesvědčují peněžní správce, aby se zbavovali uhelných investic. Akcie úhelných společností i bez toho padají a pozitivní zprávy by se tomuto odvětví nyní více než hodily. Místo toho se však právě těžaři uhlí stali cílem aktivistů, kteří z tohoto sektoru chtějí udělat nového nepřítele číslo jedna po vzoru tabákového průmyslu.

V pondělí začnou v Paříži globální lídři diskutovat o klimatických změnách a tak kampaně a lobby vrcholí. Německý pojišťovatel Allianz, který spravuje aktiva v hodnotě zhruba 2,1 bilionu dolarů, uvedl tento týden, že nadále nebude investovat do akcií těžebních společností nebo utilit, u kterých více než 30 procent tržeb nebo produkce energie pramení právě z uhlí. Allianz má v současnosti v převážně dluhopisových uhelných investicích 4,25 miliardy dolarů a v následujících měsících se jich hodlá postupně zbavovat, jak budou dosahovat splatnosti a tento sektor tak opouštět. Toto finální rozhodnutí ovlivnily dva roky jednání s neziskovými organizacemi včetně Transparency International nebo WWF. Nicméně pojišťovací společnost si je podle generálního ředitele Bäteho také vědoma snah o zpomalení globálního oteplování a zároveň ekonomických rizik spojených s uhelným podnikáním.

Se stoupajícími antipatiemi, které panují vůči uhlí mezi některými institucionálními investory, roste i tlak na producenty paliva. Investice do fosilních paliv opouštějí manažeři fondů od Rockefeller Brothers Fund až po církevní či akademické instituce. Norský fond svrchovaného majetku prodal akcie těžebních společností včetně Peabody Energy. Mnoho velkých investorů však prozatím argumentům proti investicím do uhelného odvětví odolává a to včetně například Nadace Billa & Melindy Gatesových.

Ačkoliv někteří těžební giganti jako jsou například Glencore nebo Anglo American argumentují, že pracují na tom, aby bylo uhlí ke spalování čistší. Navíc jsou důležitými poskytovateli pracovních míst a paliv. Situace není letos pro komoditní společnosti ani těžaře příznivá a intenzivní a stále více bojovná proti těžební a proti uhelná kampaň tak bude v dohledné době pro tento sektor jednoznačnou výzvou. Podle šéfa uhelné sekce Glencore však tato kampaň ignoruje globální energetickou realitu a zdroje potřebné k ekonomickému růstu a rozvoji.
-1

Dow Jones americký uhelný index, zdroj: WSJ


Akcie producentů uhlí v letošním roce dostaly tvrdý zásah. Stejně jako i v případě jiných komodit se na cenách uhlí podepsal převis dodávek nad zpomalující poptávkou. A ceny uhlí se propadly nejníže za poslední desetiletí. Globální dodávky klesají podle informací americké Energetické informační agentury poprvé za posledních 21 let. Za tímto propadem stojí jednak oslabení ekonomického růstu v Číně a dále pak také posun mnoha výrobců energie k plynu nebo obnovitelným zdrojům energie.

Uhlí je relativně levně, generuje zhruba 40 procent světové elektřiny a pohání mnoho vysokých pecí. Jenže používání uhlí vede k vypouštění milionů tun oxidu uhličitého a z uhlí se tak stává hlavní zdroj emisí skleníkových plynů, které podle mnoha vědců vedou právě ke klimatickým změnám. Navíc způsobují zdraví škodlivé znečištění.

Čínský dovoz uhlí v milionech metrických tun
-1
Zdroj: WSJ

Podle Mezinárodní energetické agentury uhelný trh příliš neporoste, IEA odhaduje růst globální poptávky po uhlí do roku 2040 zhruba o 0,4 procenta ročně, což oproti ročnímu růstu o 4,1 procenta v rámci posledního desetiletí představuje jednoznačný propad. Uhlí tak bude výrazně zaostávat za sektory, jako jsou obnovitelné zdroje energií, které by na počátku třicátých let tohoto století měly uhlí jako hlavní zdroj energie nahradit.

Zdroj: WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university