Americký krok směrem k dražším penězům zůstává zatím mezi velkými hráči (z vyspělých ekonomik) výjimkou. ECB již dříve v prosinci rozhodla naopak o lehkém natažení měnové expanze a ještě agresivněji se vůči Fedu vymezila Bank of Japan. Ta trhy překvapila ohlášením agresivnějšího tisku peněz. Jednak se rozhodla, že bude nakupovat do bilance delší dluhopisy (7-12 let) a srazí tak výrazněji dolů právě delší sazby. Současně připraví nový program na skupování akcií, resp. akciových fondů obchodovaných na burze (ETF) v objemu 300 mld. JPY. Japonská centrální banka si navíc chce vybírat takové akcie, které aktivně investují do lidí a kapitálu. To zní zajímavě. Při pohledu na tyto závazky se ale člověk neubrání otázce, zda je primárním cílem takovéto politiky stále inflace?
Českou korunu nechává dražší dolar stejně tak jako slabší yen relativně klidnou a visí dál jako přibitá v těsné blízkosti intervenční hranice. Do Česka pravděpodobně v posledních týdnech opět začal proudit spekulativní kapitál ze zahraničí, který nedává české měně prakticky žádnou šanci podívat se na slabší úrovně. Příliv peněz z venku ale soudě podle nárůstu volné likvidity mezi bankami (zhruba +60 mld. korun od začátku listopadu) není tak velký jako v srpnu a v září tohoto roku. Může být také dočasně dán technickými faktory souvisejícími s blížícím se koncem roku. Ať jsou příčiny jakékoliv, výsledek je v tuto chvíli jasný - především krátké forwardové kurzy padají stále hlouběji pod intervenční hranici 27,00 EUR/CZK.
Region - forex
Forint se zlotým včera vůči euru během dne posilovaly, avšak odpolední posílení dolaru jim nepřálo. Zlotému odpoledne pomáhala pozitivní makročísla z průmyslu a maloobchodu za listopad, jež v obou případech překonala očekávání trhů. Co se týče koruny, tak spotový kurz se opět příliš neměnil. V posledních dnech je tak zajímavé především posilování forwardových kurzů, které se pozvolna sunou hlouběji pod hranici EUR/CZK 27,0.
Dnešní den je z hlediska očekávaných událostí nezajímavý. Pozornost mohou přitahovat víkendové volby ve Španělsku, které mohou být ve spojení s vyššími americkými sazbami pro region mírně negativní.
Dluhopisy
Německé bundy prudce posílily s tím, jak dobrá nálada na akciových trzích po zasedání Fedu vyprchala. Bund do velké míry také zůstal v závěsu za americkými delšími dluhopisy. Na obou trzích kromě akcií hrála ústřední roli také padající cena ropy, která ne a ne najít své dno. Nálada v průmyslu na východě USA (Philly Fed) navíc přinesla další lehké zklamání a vedla nás (spolu s čísly o průmyslu) k dalšímu snížení našeho odhadu pro růst Ameriky na konci roku (1,6 %).
Komodity
Cena ropy Brent se včera znovu přiblížila krizovým úrovním, i když se nedostala do jejich těsné blízkosti jako v pondělí. Cena americké ropy WTI klesala více, patrně k tomu přispěl i nečekaně velký růst zásob v USA. Žádné zásadní fundamentální novinky však jinak nepřichází a vysoká volatilita ceny i nadále vyplývá z hlavních nejistot, se kterými je trh konfrontován. Tedy riziko zpomalení čínské poptávky, riziko vyšší produkce ropy v Íránu a riziko dopadu nízkých cen ropy na producenty mimo OPEC. Dnes ráno se cena ropy Brent pohybuje poblíž 37 USD/barel.
Posilování dolaru včera neprospívalo zejména cenám kovů - základní kovy zlevnily v průměru o 1,4 % a cena zlata se přiblížila šestiletým minimům.