Americký Fed včera trh nepřekvapil a zcela dle očekávání zvýšil poprvé od roku 2006 sazby o 0,25 procenta. Ačkoliv tento krok byl snad tak dlouho jako diskutovaný i předpokládaný, pro komodity denominované v dolarech se obecně nejedná o příliš dobrou zprávu. Zvyšování sazeb totiž vede k dalšímu posilování již tak silné americké měny a tím pádem i zdražuje komodity, jejichž cena se v dolarech uvádí, pro kupující disponující jinými měnami. Potenciálně tak může dojít i k oslabení poptávky. Dolar sice po včerejším rozhodnutí americké centrální banky nevylétl raketově vzhůru, nicméně kupříkladu proti euru posiluje o více než půl procenta. Proti koši hlavních měn dolar přidal téměř procento.
Bloomberg Dollar Spot Index
![]()

Zlato, dolar a Fed
Možná právě proto, že se jednalo o krok předvídaný, zásadně nereaguje drahý kov, jehož cena se pohybuje prakticky inverzně k americkému dolaru a tím je zlato. Žlutý kov včera před rozhodnutím Fedu o sazbách dokonce stoupal vzhůru a zisky udržel i po něm, přičemž včera uzavřel obchodování o 1,2 procenta výše. Jako by včerejší konečný verdikt americké centrální banky zlato konečně zbavil tlaku z nejistoty načasování, která žlutý kov letos z velké části poslala o téměř 10 procent níže. Cena trojské unce drahého kovu klesá o více než půl procenta na zhruba 1066 dolarů. Vzhledem k tomu, že vyšší sazby v případě zlata navíc oproti jiným aktivům snižují jeho atraktivitu s ohledem na absenci úroků, by reakce zlata mohla být i citelnější.
![]()

Zlato spot.
Ropu stíhá jedna rána za druhou
Dnešním dnem pokračuje propad ceny zlata černého. Ropa Brent i WTI opět ztrácejí a souběhem negativních faktorů počínaje pokračujícím převisem dodávek na trhu a Fedem spolu se silným dolarem konče se přibližují jedenáctiletým minimům. Brent tak jen za tento měsíc odepisuje asi 17 procent. Více než rozhodnutí americké centrální banky se však na ropě podepsala pravděpodobně včerejší data o rekordním růstu zásob v USA, která na rozdíl od verdiktu amerických tvůrců měnové politiky překvapivá byla a zasadila tak ropě již tak citlivé na špatné zprávy další ránu. Ta odstartovala na černém zlatě další strmý propad ještě před zprávou ze zasedání Fedu a cena WTI tak ve středu spadla o 5 procent a referenčního Brentu o více než 3 procenta.
![]()

WTI před a po zasedání Fedu tento týden.
Americký informační úřad včera odpoledne jako každou středu zveřejnil data o týdenním vývoji amerických zásob surové ropy. Ty v minulém týdnu s růstem dovozu z pobřeží Mexického zálivu stouply o 4,8 milionu barelů, což šokovalo trh, který počítal s jejich poklesem o 1,4 milionu barelů. Americké zásoby se tak blíží rekordně vysokým úrovním. Nelze se divit, že taková data na ropě, která od zasedání OPEC na počátku tohoto měsíce převážně padá, způsobila jen další výrazný pokles.
K celkově medvědímu obrázku globální situace na ropném trhu opět přispěla Organizace zemí vyvážejících ropu, jejíž odhad situace na trhu černého lata pro příští rok počítá s mizivou šancí na výrazný růst cen. Na trhy se totiž dostane další íránská produkce. Vyhlídky na dobrovolné omezování produkce s cílem podpořit růst cen se zdají jako velice vzdálené a přednost zachování podílu na trhu před podporou cenového růstu by i v blížícím se novém roce mohla živit přebytek dodávek nad poptávkou trhu. Dalším potenciálním zdrojem mezinárodních dodávek by mohlo být zrušení zákazu vývozu americké ropy, o kterém budou tamní zákonodárci hlasovat již v pátek. Pozitivním signálem by mohlo být snad dnešní vyjádření ruského ministra pro energetiku Novaka, že Rusko je připraveno s OPECem jednat, jen čeká na pozvání. Ruský prezident Putin navíc dnes potvrdil, že propad cen černého zlata zasáhl tamní ekonomiku.
Zdroj: RTRS, BBG, CNBC