Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investorům přestávají chutnat akcie restaurací

Investorům přestávají chutnat akcie restaurací

30.12.2015 13:26
Autor: Pavel Daniel

Šest let akcie restaurací v USA přinášely investorům radost. Konec roku 2015 se ale „runup“ zastavil. Poté, co akcie restaurací, například Domino Pizza Inc., Kona Grill Inc., Ruth Hospitality Group Inc či Popeyes Inc. vzrostly v cenách i o 1000 procent, zažije celý segment za rok 2015 ztrátu. A to první roční ztrátu od roku 2008. Z restauračního segmentu oslabilo v roce 2015 nejméně o 10 procent až 20 titulů. Svá historická minima během prosince 2015 atakovaly akcie společností El Pollo Loco Holdings Inc či Noodles & Co. Proč teď? „Investoři ztrácejí apetit po akciích restauračních společností,“ odpovídá analýza agentury Bloomberg.

 Výprodej akcií restaurací zesiluje od léta 2015

Restaurace-1

Zdroj: Bloomberg

Podle analytiků se v roce 2016 ale začnou investoři více dívat na výkony restaurací, které byly jedním z lídrů akciových trhů v posledních několika letech. Zatím ale burzovní data neukazují nic příznivého. Výprodej cenných papírů restaurací je doslova průřezový, investoři prodávají nejen akcie firem, provozující jednotlivé restaurace, ale i akcie restauračních řetězců. Výprodeje zesílily za poslední čtyři měsíce roku 2015. A burzovní index dokazují tento trend. Full Servis Restaurant Index USA agentury Bloomberg vykázal pokles o 19 procent, Bloomberg USA Limited Service Restaurant Index odepsal téměř 11 procent.

"Restaurace jsou jedním z nejvíce pracovně náročných skupin v indexu S&P 500. To jim dává určitou zranitelnost, především kvůli tlaku na marže, kdy mzdy a inflace mohou sehrát negativní roli,“ vysvětluje možné důvody ztrát Tom Lee, analytik LLC. Naproti tomu, během roku 2015 vzrostly v segmentu amerických restaurací za říjrn mzdy o 0,6 procenta- To je největší nárůst za posledních pět měsíců, zatímco příjmy firem zrychlily jen o 0,4 procenta z růstu 0,2 procenta v předchozím měsíci.

"Medvědí" očekávání na akcie restaurací stouply na 44 %

 Restaurace-1 

Zdroj: Bloomberg

 „Po tolika dobrých letech pro akcie restaurací jsem se stal obětí svého vlastního úspěchu," řekl agentuře Bloomberg Larry Miller, zakladatel MillerPulse.com, která se zabývá poskytováním výkonnostních dat v odvětví služeb. Podle Millera je totiž nyní velmi těžké pro většinu společností z restauračního segmentu obecně dát nějaké srovnání a výhled. V důsledku toho by měli investoři počítat s pomalejšími nebo klesajícími prodeji a být připraveni na to, že nastanou tvrdé časy pro zvýšení valuací akcií firem ze segmentu.

Data, která Millerova společnost sbírá, třeba o návštěvnosti restaurací, navíc ukazují, že návštěvy spotřebitelů ve srovnání s rokem 2014 klesají a návštěvníci v průměru utrácejí "o něco méně". A to byl rok 2015 lepší, než se původně čekalo. Američané byli finančně ve "slušné formě", zaměstnancům rostly příjmy, zaměstnavatelům zase zisky, důvěra v ekonomiku se oproti minulosti zvedla. Podle Millera ale nemusí stávající výprodeje akcií restaurací nutně znamenat předzvěst nějakého širšího spotřebitelského chování. „Svědčí spíše o tom, jaká očekávání investoři mají,“ tvrdí Miller.

Akcie restauračních společností nyní ovlivňují nejen výhledy na příští rok, co do odhadovaných příjmů, ale především změny a novinky v nabídkových menu, které mohou přilákat nové návštěvníky. Mezi sledované ukazatele patří i kapitálová síla restauračních firem. Analytici, které ale oslovila agentura Bloombers, pro výhled na segment do roku 2016 míní, že investice do akcií restauračního segmentu může naplnit okřídlené heslo o tom, že riskovat se vyplatí.

Zdroj: Bloomberg

 


Čtěte více:

Kalendář trhů a burzovních hodin na přelomu roku
31.12.2015 8:18
Konec roku se blíží a s ním také nestandardní obchodní hodiny na hlavn...
Luxusní módní akcie: Bídný rok 2015 a mizerný výhled do roku 2016?
30.12.2015 12:01
Sektor luxusních módních společností v letošním roce stíhala jedna výz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data