Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
12 lidí, kteří zruinovali Francii (a někdy nejen ji)

12 lidí, kteří zruinovali Francii (a někdy nejen ji)

3.1.2016 7:00
Autor: Redakce, Patria Online

Posmívat se Francouzům je lehké. Využít k tomu můžeme Napoleona, žabí stehýnka či François Hollanda řítícího se na skútru po ulicích Paříže za svou milenkou. A i samotní Francouzi jsou zvyklí kritizovat sami sebe. Filozofie úpadku („déclinisme“) je čistě jejich dílem. Kdo ale ke zruinování Francie přispěl nejvíce?

První na seznamu stojí maršál Philippe Pétain, který byl velkým hrdinou první světové války, pak se z něj ale během druhé světové války stala „vzdávající se opička“. Zatímco Churchill sliboval Němcům boj na mořských plážích, Pétain dal přednost pikniku. Zachránil sice Paříž a jeho zastánci tvrdí, že neměl jinou volbu, de Gaulle však ukázal, že měl.

Generál Charles de Gaulle je také v mnoha ohledech hrdinnou postavou, která ovšem měla fatální nedostatek sebereflexe. Jeho boj s nacisty téměř vylučuje možnost, aby stál na tomto seznamu. Vytvořil ovšem pátou Francouzskou republiku a za to si členství na něm zaslouží. Když se v roce 1958 vrátil k moci, konsolidoval moc do imperiálního prezidentství. Francie pod jeho vedením vystoupila z NATO a v zemi vznikl mylný dojem, že se z ní může stát třetí globální velmoc. Ta měla stát někde uprostřed mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Generál rezignoval v roce 1969, když mu bylo 80 let a Francie ho v té době už měla plné zuby kvůli jeho panovačnosti a pocitu nadřazenosti.

Dalším na seznamu je Jean Monnet. Tento „otec Evropy“ nebyl nikdy zvolen do oficiální funkce a stal se z něj příklad nevoleného technokrata, který budoval a spravoval Evropskou unii. Jeho motivace byla možná vznešená – snažil se zabránit další devastující světové válce. Ale on a Robert Schuman vytvořili EU podle francouzských představ – stala se unií technokratickou a byrokratickou, která je spravována skrytými elitami.

Daniel Cohn-Bendit se poprvé veřejně angažoval při studentských protestech v roce 1968. Pak se přidal ke Straně zelených a stal se členem Evropského parlamentu. Je typickým představitelem falešného radikalismu, který ale nakonec změnil méně než Le Big Mac.

Na seznamu může figurovat i Jean-Paul Sartre. Tento veřejnosti známý a neustále nadržený intelektuál psal o samotě naší existence a preferoval „ménages a trois“, tedy domácnost o třech lidech. Tvrdil, že všichni sice máme naši základní lásku, k ní je ale dobré občas přidat nějaký ten románek.

Pokud hledáte odpověď na otázku, proč měla Francie takové problémy v postkoloniálním období a proč tak zápasí s muslimskými imigranty, pomůže pohled na dalšího člověka ze seznamu. Marcel Bigeard během druhé světové války bojoval ve speciálních jednotkách, v sedmdesátých letech působil jako ministr obrany. Pak se ale ukázalo, že během války mučil zajatce a shazoval je z vrtulníku do Středozemního moře. On sám však tvrdil, že jeho brutalita byla nutná, aby si Francie mohla zachovat „vše slušné, co jí ještě zbylo“.

Francii uškodila i Brigitte Bardotová. Saint Tropez bylo v roce 1956 tichou rybářskou vesničkou, ale pak tam přijela tato herečka, aby natáčela film „A Bůh stvořil ženu“. Na pláži se během filmování svlékla, a když se místním rybářům podařilo znovu zavřít spadlé čelisti, do vesnice se už hrnul zbytek celého světa. Herečka zde stále žije, ale spolu s ní tu jsou desítky jachet ruských miliardářů, kteří celou oblast změnili k nepoznání.

Pokud někdy něco znamenal výraz „francouzský socialista“, pak to bylo v případě François Mitterranda. Francouzskou politiku okupoval po celá desetiletí, a když zemřel, nikdo vlastně nevěděl, co prosazoval. Tedy mimo využívání manipulativní moci. Jeho přezdívka zněla Sfinga.

Na seznam patří i „Le Bulldozer“. Jacques Chirac stál v čele země v období úpadku mezi lety 1995–2007. Věnoval tolik energie tomu, aby se stal prezidentem, že po získání této funkce už mu jí moc nezbývalo. A tento zbytek věnoval na boj s těmi, kteří tvrdili, že jako primátor Paříže platil a zaměstnával své příznivce na nesmyslných místech. Chirac podporoval vytvoření eura, ale opakovaně nutil Brusel, aby v případě Francie uvolnil rozpočtová pravidla.

Dominique Strauss-Kahn býval v určitých kruzích hrdinou, dnes je ale znám jen jako oplzlý stařík. Nebyl sice za nic odsouzen, ale je těžké nespojovat ho s orgiemi na hotelích. Jde o punk-rockovou verzi Mitterranda a tragédií socialistů je, že se jim nikdy nepodařilo najít dostatečně erudovaného ekonoma, který by jej nahradil.

Poslední v řadě stojí Le Penovi. Jean-Marie Le Pen založil Národní frontu v roce 1972 a od té doby získával znepokojující podporu u 15 – 20 % voličů. Od jednoho z nich obdržel velké bohatství a to mu umožnilo žít ve velkém stylu na předměstí Paříže. V čele jeho strany nyní najdeme jeho dceru. Ta sice v posledních volbách nevyhrála, ale celá politická scéna ve Francii se stejně ubírá jejím směrem.

Autorem je Philip Delves Broughton, který v letech 2002–2004 stál v čele francouzské kanceláře deníku Daily Telegraph.

Zdroj: Politico

 


Čtěte více:

TOP 10 grafů 2015 – aneb co si zapsat za uši z uplynulého roku
31.12.2015 11:30
Řecko – které zabrnkalo na nervy investorů Řeckou ságu je těžké shrnou...
Komoditní tsunami 2015 v grafech
31.12.2015 11:51
Není pochyb o tom, že komodity za sebou mají obtížný rok. Zpomalení č...
Deset nejvýznamnějších globálních událostí roku 2015
2.1.2016 7:00
10. Saúdská Arábie intervenovala v Jemenu. Došlo k tomu na konci březn...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  6.1.2016 9:17

  Francouze nijak zvlášť rád nemám, ale je super, že si dost z nich dokáže dělat srandu sami ze sebe. Na ceně to získává zejména v kontrastu se zeměmi, kde by novinář za podobný článek skončil v lepším případě před soudem.
  mirek
 •  
  4.1.2016 2:11

  ... Daniel Cohn-Bendit je především pedofil.
  ☺lolek☺
 • French lunatics
  3.1.2016 21:39

  Jedna zeme, ktera v ochote kolaborovat s nepritelem predci Cechy na cele care.
  Dan
  • Re: French lunatics/Pochybuji
   4.1.2016 10:11

   Staci se podivat na prehlidku potencialnich ruso-kolaborantu jen na tomhle webu.
   hm
  • Re: French lunatics
   4.1.2016 1:50

   ... kdo je náš nepřítel?
   ☺lolek☺
 • Proč?
  3.1.2016 13:28

  "...proč tak zápasí s muslimskými imigranty..." - to je zvláštní, co to píše. Já myslel, že je obohatili a díky nim ve Francii nastal neutuchající hospodářský zázrak :-D
  sgt.Mike
 • Zajímavé
  3.1.2016 12:05

  Zajímavé a v mnohém pravdivé. Kdo má chuť na napsat něco podobného o česku?
  Ales Muller
  • Re: Zajímavé
   4.1.2016 8:28

   Tady by možná bylo racionální napsat kratší seznam těch, kteří neškodili.
   marrtt
Aktuální komentáře
23.4.2017
13:21Francouzské volby ŽIVĚ: Macron versus Le Penová? Překvapí nejen nerozhodnutí?
7:55Prezidentské volby ve Francii začaly: Odhady, analýzy, rozhovory na jednom místě
7:12Víkendář: Přestaňme předstírat, že Turecko patří do EU
22.4.2017
15:57Co drží Trumpa stranou rozpoutání obchodní války?
11:19Jak zvýšit příjmy? Přes bohaté a akvizice, radí privátní banky z Asie
7:29Víkendář: Jak chtěl VW zkrotit Jourovou, ale dostal přes prsty
21.4.2017
22:06Na Wall Street se v závěru úspěsného týdne vybíraly zisky
18:58Cyklus, stagnace i trpaslíci uspávají akciového býka
17:48Schlumberger: V USA těžba jede, zbytek světa ji zatím nedohnal
17:26Před víkendem sledujeme zvýšené prodeje rizika a francouzských aktiv. Koruna beze změny  
17:12Pražská burza navázala na čtvrteční zisky, CETV rekordmanem týdne
17:10Český státní dluh stoupl ve čtvrtletí o desetinu. Co je důvodem?
17:07Summary: Visa drží tempo a zlepšuje výhled, Schlumberger dál trápí chybějící organický růst
16:38Týden na měnách: Koruna zpět u 27,00  
16:24Český autoprůmysl se uvolněné koruny nebojí. Chce ale euro
14:47Elektřina už má svůj vrchol za sebou? Změnit to může Tesla a spol.
13:40Další pokuty pro Deutsche. Za porady s konkurencí a nedostatečnou ochranu vkladů
13:14Jak se při investování zbavit emocí?
11:51Jak nerozhodní francouzští voliči mohou vyvolat zmatek na trzích
10:49Británie hlásí překvapivě velký pokles maloobchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data