První den nového roku se akciovým trhům opravdu nevydařil. Hned ráno přišla studená sprcha z Číny, když index CSI 300 propadl o 5 % a na 15 minut bylo (podle nových pravidel) přerušeno obchodování. Čtvrthodinová pauza vystrašila investory, kteří ještě drželi pozice, takže velmi rychle (přesně po sedmi minutách) po znovuotevření se trh propadl o 7 procent a obchodování bylo zcela zastaveno. V Číně ráno vyšla horší data o náladě mezi průmyslníky, index PMI ztratil m/m nečekaně 0,4 bodu na 48,2 b. a již pět měsíců v řadě se drží v zóně kontrakce, tedy pod úrovní 50 bodů. Prodejci se ráno přesunuli do Evropy, všechny hlavní indexy hned po otevření trhu výrazně ztrácely a evropské krvavé lázně pokračují i navečer (DAX -4,2 %, CAC 40 -2,5 %, FTSE 100 -2,1 %).
Prodejní nálada se nevyhnula ani Praze, index PX odepsal 1,9 % a vyklesal na úroveň 938,2 bodů. Objem obchodů byl oproti dlouhodobému průměru přibližně poloviční. Negativní sentiment se na domácí parket přelil tradičně přes finanční sektor, ztratila 1,4 %, odepsala 2,3 % a zakončil den ve ztrátě 2,7 %. V kladných číslech zakončily první obchodní den nového roku pouze O2 CR (+0,2 %), Lobkowicz (+0,3 %) a (+1 %), všechny ostatní tituly z indexu PX zlevnily.
Pod tlak se dostal opět (-3,2 % na 430,1 CZK/akcie), který trápí nízké ceny silové elektřiny. Společnost pak dnes oznámila, že pověřila německou skupinou Aquila Capital, která se řadí mezi přední správce aktiv v obnovitelných zdrojích v Německu, aby pro skupinu vyhledávala možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se může v rámci této spolupráce pohybovat v řádu jednotek stovek milionů EUR v horizontu pěti let a celková nakoupená kapacita by mohla činit kolem 120 MW. Při ceně větrných elektráren 1,5-2 mil. EUR/MW by v pětiletém horizontu vydal na nové zdroje větrné energie cca 5 % svých ročních investičních nákladů na úrovni CAPEX (rozloženo do 5ti let). Zájem o obnovitelné zdroje energie je pak v souladu s dlouhodobou strategií společnosti a dnešní zpráva by tudíž neměla mít vliv na cenu akcií na burze.
Nová zpráva přišla rovněž z České rafinérské, která patří petrochemickému holdingu . Společnost se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016. Akcie dnes ztratily 0,3 procenta na cenu 159,5 CZK/akcie.