Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs luxusnímu sektoru věří, Číně navzdory

Goldman Sachs luxusnímu sektoru věří, Číně navzdory

18.01.2016 16:17
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zpomalení růstu poptávky po luxusním zboží v Číně, která byla pro mnoho luxusních značek v posledních několika letech hlavním zdrojem tržeb, sice i nadále luxusním firmám přidělává vrásky na čele, jejich akcie nicméně dnes podpořil optimističtější výhled pro luxusní sektor vydaný Goldman Sachs. Analytici americké investiční banky zlepšili investiční doporučení pro dva velikány luxusního průmyslu LVMH a Kering.

Největší světový luxusní holding LVMH, jehož vlajkovou lodí je značka Louis Vuitton, se dočkal vylepšení doporučení z „neutral“ na „koupit“. Keringu, do jehož portfolia značek se mimo jiné řadí i Gucci nebo Saint Laurent, Goldman Sachs zlepšila hodnocení z „prodat“ na „neutral“. Jedním z klíčových důvodů pro tento postoj je předpoklad, že trh podceňuje schopnost luxusního sektoru generovat peněžní prostředky. I samotná vylepšení doporučení, jako jsou tato, nabízejí jakýsi záblesk naděje sektoru sužovanému hlavně obavami o propad tržeb v Hongkongu, který býval doslova baštou luxusních nákupů Číňanů z pevniny. Právě hongkongská nákupní centra dříve působila na čínské pevninské zákazníky chtivé luxusu jako magnet, situace se však vlivem několika faktorů změnila. Jednak i na tržby v Hongkongu dolehl tvrdý zásah čínské vlády proti korupci a s ní spojenými velice extravagantními výdaji vládních úředníků. Dále pak odlivem čínských turistů v návaznosti na prodemokratické protesty v roce 2014 nebo i samotné obavy o zdraví čínského hospodářství. V loňském roce tak spousta luxusních značek rušila v Hongkongu některé své butiky nebo znovu vyjednávala o přemrštěných nájmech, které již neodpovídaly poptávce zákazníků.

Jisté ovšem je, že ačkoliv luxusní prodeje v Číně i letos pravděpodobně porostou, tempo růstu opět zpomalí. Konkrétně podle Goldman Sachs výdaje Číňanů na luxus v letošním roce stoupnou o 6 procent. V loňském roce však tyto výdaje rostly 10procentním tempem. Jakkoliv luxusní prodeje v Číně bezesporu rostou čím dál tím pomaleji, budou to i tak právě zákazníci z druhé největší ekonomiky světa, obzvláště pak její střední třídy, kteří letos z více než 50 procent potáhnou celkový růst luxusního sektoru. Právě čínská střední třída by mohla být pro luxusní společnosti významnou růstovou příležitostí. Má totiž silnou touhu nakupovat luxusní značky, které vyjadřují jakýsi společenský status. A i když její kupní síla zdaleka nedosahuje možností ultra bohatých Číňanů, společnosti se mohou zaměřit na prodej takzvaného dostupného luxusu právě této kategorii zákazníků, jejichž roční disponibilní příjem se pohybuje v rozmezí 30000 až 65000 dolarů. Je to právě 70 milionů čínských spotřebitelů z řad střední třídy, jejichž výdaje na luxusní zboží do roku 2025 poroste podle banky nejrychleji a to tempem 9 procent ročně.

-1
Akcie LVMH (modře), Kering (žlutě) a Burberry (zeleně) za posledních 12 měsíců.


Například akcie luxusního holdingu LVMH byly v posledním roce v rámci sektoru světlou výjimkou. Dokázaly totiž navzdory obtížným 12 posledním měsícům připsat 3,54 procenta hodnoty. Akcie Keringu ovšem ve stejném období 14,5 procenta hodnoty ztratily. To však není nic proti britskému výrobci luxusního zboží Burberry, jehož akcie odepsaly za posledních 12 měsíců dokonce 33 procent, z velké částí právě kvůli relativně vysoké expozici tržeb čínskému trhu. I když investiční banka Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro luxusní odvětví na 12 měsíců o 5 procent, po 16procentním propadu hodnoty akcií v posledních 3 měsících, banka očekává zhruba 20procentní růstový potenciál sektoru v následujících 12 měsících. Luxusní odvětví by mělo v následujících třech letech dosáhnout v průměru až 6procentního tempa růstu a 7procentního růstu zisků.

Zdroj: FT, BBG


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  
10:31Český zpracovatelský průmysl se blíží stabilizaci. Nové zakázky začaly růst
10:24Shell překonal očekávání analytiků a oznamuje další zpětný odkup akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst