Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs luxusnímu sektoru věří, Číně navzdory

Goldman Sachs luxusnímu sektoru věří, Číně navzdory

18.01.2016 16:17
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zpomalení růstu poptávky po luxusním zboží v Číně, která byla pro mnoho luxusních značek v posledních několika letech hlavním zdrojem tržeb, sice i nadále luxusním firmám přidělává vrásky na čele, jejich akcie nicméně dnes podpořil optimističtější výhled pro luxusní sektor vydaný Goldman Sachs. Analytici americké investiční banky zlepšili investiční doporučení pro dva velikány luxusního průmyslu LVMH a Kering.

Největší světový luxusní holding LVMH, jehož vlajkovou lodí je značka Louis Vuitton, se dočkal vylepšení doporučení z „neutral“ na „koupit“. Keringu, do jehož portfolia značek se mimo jiné řadí i Gucci nebo Saint Laurent, Goldman Sachs zlepšila hodnocení z „prodat“ na „neutral“. Jedním z klíčových důvodů pro tento postoj je předpoklad, že trh podceňuje schopnost luxusního sektoru generovat peněžní prostředky. I samotná vylepšení doporučení, jako jsou tato, nabízejí jakýsi záblesk naděje sektoru sužovanému hlavně obavami o propad tržeb v Hongkongu, který býval doslova baštou luxusních nákupů Číňanů z pevniny. Právě hongkongská nákupní centra dříve působila na čínské pevninské zákazníky chtivé luxusu jako magnet, situace se však vlivem několika faktorů změnila. Jednak i na tržby v Hongkongu dolehl tvrdý zásah čínské vlády proti korupci a s ní spojenými velice extravagantními výdaji vládních úředníků. Dále pak odlivem čínských turistů v návaznosti na prodemokratické protesty v roce 2014 nebo i samotné obavy o zdraví čínského hospodářství. V loňském roce tak spousta luxusních značek rušila v Hongkongu některé své butiky nebo znovu vyjednávala o přemrštěných nájmech, které již neodpovídaly poptávce zákazníků.

Jisté ovšem je, že ačkoliv luxusní prodeje v Číně i letos pravděpodobně porostou, tempo růstu opět zpomalí. Konkrétně podle Goldman Sachs výdaje Číňanů na luxus v letošním roce stoupnou o 6 procent. V loňském roce však tyto výdaje rostly 10procentním tempem. Jakkoliv luxusní prodeje v Číně bezesporu rostou čím dál tím pomaleji, budou to i tak právě zákazníci z druhé největší ekonomiky světa, obzvláště pak její střední třídy, kteří letos z více než 50 procent potáhnou celkový růst luxusního sektoru. Právě čínská střední třída by mohla být pro luxusní společnosti významnou růstovou příležitostí. Má totiž silnou touhu nakupovat luxusní značky, které vyjadřují jakýsi společenský status. A i když její kupní síla zdaleka nedosahuje možností ultra bohatých Číňanů, společnosti se mohou zaměřit na prodej takzvaného dostupného luxusu právě této kategorii zákazníků, jejichž roční disponibilní příjem se pohybuje v rozmezí 30000 až 65000 dolarů. Je to právě 70 milionů čínských spotřebitelů z řad střední třídy, jejichž výdaje na luxusní zboží do roku 2025 poroste podle banky nejrychleji a to tempem 9 procent ročně.

-1
Akcie LVMH (modře), Kering (žlutě) a Burberry (zeleně) za posledních 12 měsíců.


Například akcie luxusního holdingu LVMH byly v posledním roce v rámci sektoru světlou výjimkou. Dokázaly totiž navzdory obtížným 12 posledním měsícům připsat 3,54 procenta hodnoty. Akcie Keringu ovšem ve stejném období 14,5 procenta hodnoty ztratily. To však není nic proti britskému výrobci luxusního zboží Burberry, jehož akcie odepsaly za posledních 12 měsíců dokonce 33 procent, z velké částí právě kvůli relativně vysoké expozici tržeb čínskému trhu. I když investiční banka Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro luxusní odvětví na 12 měsíců o 5 procent, po 16procentním propadu hodnoty akcií v posledních 3 měsících, banka očekává zhruba 20procentní růstový potenciál sektoru v následujících 12 měsících. Luxusní odvětví by mělo v následujících třech letech dosáhnout v průměru až 6procentního tempa růstu a 7procentního růstu zisků.

Zdroj: FT, BBG


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2024
6:16BlackRock: Dluhopisoví investoři by měli v roce 2025 hledat v Evropě, a ne v USA
10.12.2024
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; Google ale rostl nejrychleji od dubna  
17:58Zastaví se někdy růst ekonomiky a akciového trhu?
17:08Google poskočil vzhůru a pomohl indexům. O pokračování korekce na S&P500 ale rozhodne až zítřejší inflace  
16:22Cena kávy arabica je na rekordu, od začátku roku je vyšší o 80 procent
15:56Pavol Mokoš: Investiční trefy a přešlapy roku 2024. Webinář zítra od 15:00
15:46KKCG Financing a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
14:08Úvahy o zákazu TikToku se mohou týkat i Applu a Tesly
13:45Světové aerolinky zlepšily výhled na příští rok, čekají tržby přes bilion dolarů
12:52Meziroční inflace zůstala v listopadu na 2,8 pct., analytici čekali růst
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:24Korunu nechává v klidu nižší inflace i možná přestávka v uvolňování politiky  
10:24Stellantis a CATL postaví ve Španělsku továrnu na baterie za čtyři miliardy eur
9:07Rozbřesk: Slabší průmysl odráží opatrnost domácích investorů a slabou zahraniční poptávku
8:37Řím se snaží ochránit pracovní místa v závodech Stellantis, Macron hledá nového premiéra. Sliby politbyra ženou vzhůru čínské akcie, Evropa v červeném  
6:04Jaké jsou skutečně dlouhodobé návratnosti akcií, komodit a realit?
09.12.2024
22:01Nvidia klesá kvůli vyšetřování v Číně a táhne s sebou Nasdaq  
17:32Růst akcií se odpoledne zadrhl. Nvidii brzdí čínské vyšetřování  
17:29Zvířecí pudy a jedna ku pěti
16:52Čína vyšetřuje firmu Nvidia kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/24 Q4, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/24 Q3)
14:30USA - CPI, y/y