Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mašinérie amerických prezidentských voleb se rozjela s malým překvapením na úvod

Mašinérie amerických prezidentských voleb se rozjela s malým překvapením na úvod

02.02.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Nejdůležitější politická událost tohoto roku - americké prezidentské volby - včera odstartovala a je třeba říci, že hned s malým překvapením. Republikánské primárky v Iowě totiž nevyhrál favorit Donald Trump, ale prozatím ten druhý vzadu Ted Cruz. Zajímavé přitom je, že v republikánském táboře silně bodoval i centristický kandidát Marco Rubio. Odstupy výše uvedených kandidátů jsou přitom relativně malé, přičemž ještě těsnější je boj v demokratické straně, když v Iowě vyhrála Hillary Clintonová s 49,8 %, avšak druhý Bernie Sanders dostal jen 0.2 procentního bodu méně.

V tuto chvíli nemá ještě cenu dělat velké rozbory jednotlivých kandidátů, neboť vítězství v primárkách v Iowě ani zdaleka neznamená zisk stranické kandidatury na prezidenta, avšak je třeba se již alespoň mentálně zabývat tím “co by kdyby” a to v ekonomické oblasti. Zde je třeba říci, že nejhladší přechod od současného amerického prezidenta k tomu příštímu by americká ekonomika zažila, pokud by nakonec ve volbách v listopadu zvítězil za republikány M. Rubio či za demokraty H. Clintonová. Každá další jiná dnes realistická volba bude cítit. Extrémistický pohled na svět Donalda Trumpa je vcelku známý, avšak ostatní zbývající “možní” kandidáti si s ním příliš nezadají - minimálně v ekonomické oblasti. Socialista B. Sanders slibuje, že “demontuje” banky a konzervativec T. Cruz chce zase přinutit Fed k návratu ke zlatému standardu (aneb svázat tisk peněz se zlatými rezervami).

Výše uvedené obavy jsou v tuto chvíli opravdu předčasné, neboť výsledky primárek v Iowě stejně jako 9. února v New Hampshire nemusí ještě nic znamenat. Veřejnost ale i globální trhy by však měly začít věnovat větší pozornost počátku března, resp. po tzv. super-úterý (1. března), kdy se primárky odehrají ve třinácti státech včetně velkého Texasu. Poté už bude jasněji…

Region - forex
Regionální měny na začátku nového týdne vesměs posilovaly. Zlotý ignoroval slabší než očekávané výsledky podnikatelské nálady za leden, které šly zejména na vrub nižšího příspěvku nových objednávek a celkové produkce. Pozitivní však i nadále zůstává vývoj subindexu zaměstnanosti v průmyslu a proto bychom nižší číslo nepřeceňovali.

Dnešek není z hlediska regionálních událostí příliš zajímavý a pozornost se soustředí zejména na zbytek týdne, kdy zasedají NBP a ČNB. Ve druhém případě se vzhledem k pravděpodobnému snížení inflačního výhledu (v nové prognóze) a dalšímu uvolnění politiky ECB jeví jako možný krok mírné posunutí kurzového závazku za horizont roku 2016.

Dluhopisy

Po masivních ziscích z konce uplynulého týdne (v reakci na Bank of Japan) již dluhopisy neměly dost sil k dalšímu postupu vpřed. Výnosy se jak v USA, tak v eurozóně zvolna otáčely a na delších koncích křivek vyskočily zhruba o 4 bps. Viceprezident Fedu Fischer nechal stále ve hře březnový růst sazeb, v jeho hlase ale bylo cítit, že ho současná volatilita na trzích znepokojuje. Jeho obavy se zdá primárně týkají finanční nákazy - bojí se, že vysoká volatilita přispěje k utažení měnových podmínek a ty k výraznějšímu ochlazení globálního růstu, které by mělo dopad i na dynamiku amerického hospodářství.

Komodity
Cena ropy Brent se včera vrátila pod 35 USD/barel. Ropě neprospěly slabé výsledky podnikatelských nálad v Číně a na nabídkové straně trhu může roli hrát rezervovaný postoj OPECu ke svolání mimořádné schůze k situaci na trhu s ropou. Delegáti z klíčových zemí Perského zálivu mimořádné zasedání odmítají s tím, že není dosud jasné, jak s tržní bilancí zahýbe Írán.

Zajímavé však byly i zprávy agentury Bloomberg, které naznačují, že Čína - podobně jako i v předchozích případech - reaguje na levnou ropu nákupem do zásob. To by měl přitom letos být podle nás relativně významný faktor na poptávkové straně trhu, který by měl pomoci absorbovat nadprodukci.

 
 

Čtěte více:

Summary: Ryanair, Nokia
01.02.2016 16:51
Evropa: Akcie Nokia dnes padají o 11 %. Do kolen je posílá zpráva o s...
Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích
02.02.2016 8:40
ČR Stejně jako všechny hlavní evropské trhy, také ten domácí, hned v ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y