Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cameron stanovil den volby - o Brexitu rozhodne 23. červen!

Cameron stanovil den volby - o Brexitu rozhodne 23. červen!

20.02.2016 15:37
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Britský premiér David Cameron odtajnil datum, ke kterému se upne pozornost celé Evropské unie. Je jím 23. červen 2016. Právě tento den byl vybrán jakožto termín celonárodního referenda o setrvání Velké Británie v evropském uskupení. Oznámení přichází jen pár hodin po skončení dvoudenního jednání zástupců členských států s vyslanci ostrovní země. Na něm si Velká Británie vyjednala celou řadu výhod, v čele se zachováním národní suverenity, která je v rámci stanov EU „narušena“ požadavkem na budoucí politickou integraci.

Cameron označil červnové referendum za jedno z největších rozhodnutí v životech britských občanů. Taktéž zcela jasně vyjádřil podporu setrvání země v EU. Případné vystoupení by považoval za hrozbu pro hospodářství země a její národní bezpečnost. Následující měsíce se tak ponesou v duchu ostrých mediálních střetů vládního kabinetu se zastánci Brexitu.

Z řady volebních průzkumů vyplývá, že převaha zastánců setrvání je pouze mírná, pokud vůbec nějaká. Například únorový průzkum Financial Times ukázal na vyrovnané preference obou táborů. Navíc, loňské volby v zemi ukázaly, že průzkumy dokáží být dosti nespolehlivé, pročež panuje velká nejistota ohledně jejich vypovídací hodnoty. Celkově nicméně platí, že by vystoupení země z EU přineslo řadu ekonomických důsledků. Hlavní rozpaky budí případné nastavení obchodních podmínek se zbytkem Unie, která tvoří klíčového partnera pro britský zahraniční obchod. Pro zachování spolupráce by pak Velká Británie nejspíš byla donucena k ústupkům, které by výrazně snížily naději na omezení regulatorních nároků Unie, na něž euroskeptici v zemi často upozorňují. Samotný dopad na HDP lze jen stěží vyčíslit, pročež je rozptyl odhadů široký na škále od plusových do mínusových hodnot. Poměrně bezpečně nicméně můžeme tvrdit, že se odhady rozcházejí v závislosti na argumentačním účelu jednoho, či druhého tábora.

V našem scénáři pracujeme se skeptickým postojem. Vystoupení země by dle našeho názoru v prvních letech způsobilo negativní dopad na HDP britské ekonomiky v řádech jednotek procent. Mezinárodní spolupráce by utrpěla nejen ze strany výměny zboží a služeb, ale taktéž možného omezení přítoku zahraničních investic. Případné střety potenciálně znesvářených stran (vystoupivší Velká Británie a zbytek EU) by navíc výrazně zvýšily rizika pro klíčový londýnský bankovní sektor.

Implikace pro Bank of England

Bank of England na únorovém zasedání rozhodla o ponechání stávajícího nastavení měnové politiky. Důvodem je stlačená inflace, na čemž se příliš v nejbližším období nezmění. Upravená prognóza měnové autority pak pro letošek počítá s růstem britské ekonomiky o 2,2 %, proti původně avizovaným 2,5 %. I s ohledem na mírnější dynamiku růstu mezd a holubičí doprovodný komentář se tak pravděpodobnost měnového utažení v letošním roce výrazně snížila. Tržní očekávání kupříkladu se zvyšováním sazeb vůbec nepočítají. Nejistota spojená s blížícím se referendem pak scénář odložení procesu normalizace měnové politiky pouze podporuje. Jestliže by případné vystoupení země z EU bylo spojeno s řadou negativních efektů, Bank of England si bude chtít ponechat manévrovací prostor na případné vyhlazení dopadů.

Pro finanční aktiva je pak referendum přirozeně rizikovým aspektem. Libra v posledních týdnech oslabuje na párech s dolarem i eurem, obavy z výsledku volby občanů pak příliš její síle nepřidá. Pro britský akciový trh se pak jedná o „záminku“ ke zvýšené volatilitě. Akciový index FTSE 100 od začátku roku ztratil necelých 5 %.


Čtěte více:

Britský průmysl ani v prosinci růst nedokázal
10.02.2016 10:42
Průmyslová výroba ve Velké Británii se za prosinec snížila o 1,1 proce...
Britská inflace začátkem roku stoupá velice pomalu
16.02.2016 10:40
Index spotřebitelských cen se v Británii za leden snížil o 0,8 procent...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data