Převis nabídky nad poptávkou na globálním ropném trhu poslal ceny černého zlata v loňském roce na mnohaletá minima. Ropná data však mají k dokonalosti daleko a na přezásobeném globálním trhu se barely ztrácejí do neznáma. Počet těchto nezvěstných barelů černé komodity loni dokonce dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 17 let.
V roce 2015 Mezinárodní energetická agentura, která shromažďuje data o nabídce a poptávce na trhu černého zlata, nezapočítala do světových zásob 800000 barelů ropy denně. Právě tyto nezvěstné barely, o kterých nikdo neví, zda vůbec existují nebo, kde je jim konec, by mohly být klíčem k situaci na trhu pod permanentním tlakem přebytku. Někteří analytici se domnívají, že mohou být barely v Číně, jiní věří, že byly jednoduše vytvořeny chybným účetnictvím a ve skutečnosti ani neexistují. Ať již je to jakkoliv, tyto nesrovnalosti jen podtrhují fakt, že ceny ropy reagují na data, kterými si investoři nemohou být zcela jisti. Pokud ale tyto barely prostě nejsou, pak tolik omílaný přebytek na trhu může být o dost menší, než se obecně odhaduje a ceny by mohly mít o to snazší a rychlejší cestu k oživení.
Počet barelů ropy nezapočítaných v rámci uskladnění OECD, uskladnění na moři ani v datech o ropě na cestě

Zdroj: WSJ
Jak se takový barel ropy prostě ztratí z dat?
Loni Mezinárodní energetická agentura odhadovala, že v průměru se ve světě vyprodukovalo zhruba o 1,9 milionu barelů ropy denně více, než vyžaduje globální poptávka. Z těchto téměř 2 milionů přebytečných barelů bylo 770000 uskladněno na pevnině, přibližně 300000 barelů bylo na cestě ať již po moři nebo ropovodem, ale zbylých zhruba 800000 jaksi v datech započítáno není. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom počet nezvěstných barelů ropy stoupl dokonce na 1,1 milionu denně neboli 43 procent odhadovaného přebytku na globálním trhu v tomto období.
Data o produkci a poptávce po černém zlatě Mezinárodní energetická agentura IEA sbírá po celém světě a její měsíční zprávy často hýbají i cenou ropy. Statistické limity však mohou do dat přinést nesrovnalosti, ačkoliv jejich rozsah a směr nejsou zcela známé. Chyba by však mohla být vysvětlena přehnanými odhady dodávek nebo naopak podhodnocenou poptávkou či změnami zásob v zemích mimo organizaci OECD. Zatímco nabídku a poptávku totiž IEA odhaduje z globálních dat, údaje o tom, kde jsou tržní přebytky skladovány, pocházejí pouze od členů OECD. Právě proto by některé z těchto zmizelých barelů mohly být ztraceny v nečlenských státech OECD jako je Čína. Nezvěstné barely začínají tvořit tak velkou část přebytku na trhu, že by mohly být i důsledkem rychlejšího růstu zásob v zemích mimo OECD.
Možná i proto, že spolehlivost a přesnost ropných dat je do značné míry diskutabilní někteří investoři spíše než přesná čísla sledují trendy. I kdyby byl díky nezvěstným barelům přebytek na trhu s ropou menší, než se odhaduje, není však zdaleka u konce. „Trh se bude i nadále potýkat s výraznými přebytky, které by měly tlačit ceny ropy dolů. Sklon forwardové křivky sice nenaznačuje, že by na trhu s ropou panoval extrémní nedostatek volných produkčních kapacit (a nepotvrzuje tak přímo vysokou nadprodukci), nicméně zároveň ani neukazuje, že by se bilance vyrovnávala. Cenu ropy však mohou i nadále podporovat zprávy o omezování produkce v USA, holubičí vyznění březnového zasedání Fedu (15.3.) a zejména zprávy o plánované schůzce producentů v polovině dubna. Nicméně s tím, že by se k dohodě producentů na zmrazení produkce přidal i Írán, však ani nadále nepočítáme. Proto zůstává náš výhled na cenu ropy v následujících měsících v souhrnu negativní a očekáváme pokles cen ropy oproti současným úrovním,“ uvedl analytik Petr Báča z ČSOB.
Zdroj: WSJ