Aktualizováno Klíčová německá podnikatelská nálada podle institutu Ifo v dubnu kosmeticky poklesla na 106,6 bodu. Zůstává poblíž desetiletého průměru ale citelně pod průměrem roku 2015, což je současně dobrá i špatná zpráva. Dobrá v tom, že ukazuje na pokračující oživení. Špatná, protože pravděpodobně v prvním pololetí německá ekonomika bude opatrně dál sundávat nohu z plynu. Eurozóna si podle nás udrží své tempo růstu (okolo 1,5-1,6%), ale pouze pokud mu v tomto roce pomůže rychlejší Francie a Itálie.

Pozitivní zprávou je, že se v rámci indexu Ifo zlepšila očekávání podnikatelů, zatímco hodnocení stávající situace se lehce zhoršilo. Opatrně se vylepšuje především nálada v průmyslu a ve stavebnictví - to může do jisté míry odrážet mírnější obavy evropských podnikatelů z výrazného propadu Číny. Trochu znepokojující je naopak setrvale slábnoucí nálada v maloobchodě. Zvlášť, když ji dáme do souvislosti s poměrně prudkým poklesem dynamiky maloobchodních tržeb na začátku roku. Je to přitom právě spotřeba německých domácností, která by měla pomáhat největší evropské ekonomice v tomto roce kupředu.

Zatím nadále věříme, že útraty německých domácností časem zrychlí a začnou odrážet silné přírůstky zaměstnanosti a zrychlující dynamiku německých mezd - ty ke konci roku rostly nejrychleji za poslední čtyři roky (4,4 % meziročně). Jestli se tak stane, je důležité i pro Česko. To má nejvíce obchodně provázanou ekonomiku s Německem z celé střední Evropy. Většina zboží přitom skutečně na německém trhu končí a nemíří prostřednictvím re-exportů dál.