Ropa před blížícím se zasedáním OPECu již příští týden zamířila v pondělí jižním směrem. Na trhu opět převládl horší sentiment způsobený převážně obnovováním produkce po tragických požárech v Kanadě a íránským zvyšováním vývozu. Tamní náměstek ministra pro ropu navíc uvedl, že Teherán tedy rozhodně nehodlá export zmrazit. V pátek navíc v New Yorku vypršel červnový kontrakt na ropu WTI. Cena ropy Brent i WTI se v pondělí obchodovala i s více než procentní ztrátou.
Černé zlato v posledních týdnech do značné míry ovlivňovaly požáry v kanadské Albertě, které omezily tamní produkci a ulevily tak přebytku na globálním ropném trhu o zhruba milion barelů denně. Chladnější počasí však pomohlo oheň dostat pod kontrolu a umožnilo tak společnostem jako Suncor Energy nebo Syncrude Canada návrat k těžbě.
Do popředí pozornosti se před pravidelným zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu 2. června vrací Írán. Tamní vývoz černého zlata stále stoupá a podle ředitele státní ropné společnosti National Iranian Oil by export do poloviny léta dokonce mohl přesáhnout 2,2 miliony barelů denně. Íránský náměstek ministra pro ropu navíc uvedl, že žádné zmrazování produkce ani vývozu Teherán skutečně nechystá. Aktuálně čerpá Írán ropu nejrychleji od prosince 2011. Obavy o přemíru dodávek na trhu s černým zlatem tak dnes převážily nad pro trh pozitivními výpadky produkce kupříkladu v Nigérii nebo neustále kritičtější hospodářská situace ve Venezuele, která ohrožuje i tamní ropný sektor.
Cena ropy Brent (modře) a íránská produkce ropy v milionech barelů denně (bíle)
Od nadcházejícího setkání producentů z řad OPEC se žádné překvapení nečeká. OPEC s největší pravděpodobností nestanoví cílovou produkci, ale bude se držet politiky vytlačování konkurence z trhu, kterou prosazuje Saúdská Arábie. Propad cen ropy skutečně vytěsnil z trhu hlavně mnoho producentů v USA, které zaplavila vlna bankrotů. Od dvanáctiletých minim na počátku letošního roku se nicméně černé zlato odrazilo právě z velké části dílem klesající americké produkce a jeho cena stoupla o 80 procent. Čerpání surové ropy ve Spojených státech v týdnu do 13. Května podle EIA kleslo na 8,79 milionu barelů denně, to je nejméně od září 2014. Počet aktivních vrtných souprav v USA se podle Baker Hughes v minulém týdnu nezměnil a zůstal na 318.
Sazky spekulantů v čele s hedge fondy na další růst cen černého zlata v týdnu do 17. Května odrážejí výpadky na globálním trhu černého zlata právě z tohoto týdne v čele s již zmíněnými požáry v Kanadě, útoky na ropná zařízení v Nigérii, které tamní produkci poslaly nejníže za posledních 27 let na 1,4 milionu barelů denně a v neposlední řadě problémy s exportem v rozdělené Libyi. Ve sledovaném období tak peněžní správci podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures navýšili býčí sázky na severoamerickou ropu WTI o 14 procent na maximum od letošního března. O tom, že ropný trh směřuje k obnovení rovnováhy, jsou přesvědčeny banky jako , nebo .
Čisté dlouhé pozice na severoamerickou ropu WTI stouply nejvíce od března
Zdroj: BBG, RTRS