Spojitost mezi britským referendem o vystoupení z Evropské unie a cenou tabulky čokolády sice není zřejmá na první pohled, milovníci sladké pochoutky z kakaa by se před obavami z Brexitu měli mít ale na pozoru. Své by o tom mohli vyprávět londýnští kakaoví tradeři, kteří jsou v posledních týdnech jako na trní. Kakao je totiž jednou z mála komodit, která je stále denominována v librách a kromě sklizně kakaových bobů v klíčových producentských zemích se tak na ceně komodity podepisuje volatilní britská měna. Čím více se přibližujeme 23. červnu, tím bude pravděpodobně kolísavost i narůstat.
Cena kakaa v Londýně v britských librách za tunu za poslední měsíc

Implikovaná volatilita na britské libře, která poměřuje jak moc jsou investoři ochotni zaplatit, aby se ochránili před budoucími výkyvy měny, vyskočila na počátku týdne po průzkumech před referendem, které naznačovaly posun k upřednostnění Brexitu, dokonce na nejvyšší jednoměsíční úroveň od února 2009. Ještě v roce 1993 hrála libra na komoditních trzích klíčovou roli.
Měsíční volatilita na britské libře stoupá do nebes (vyjádřeno v %)

Klíčová ingredience pro výrobu čokolády se neobchoduje jen v Londýně, ale i v dolarech v New Yorku na burze ICE. Kakaové kontrakty v britských librách jsou oblíbenější u obchodníků s fyzickou komoditou. Spekulanti jako jsou hedge fondy obchodují zase spíše na komoditní burze v New Yorku. Za normálních okolností bývá právě londýnský kakaový trh ve srovnání s americkou metropolí tím o něco méně kolísavým. Obavy o odchod Spojeného království z EU ale drásají nervy investorů do libry a efekt strachu z Brexitu z počátku týdne stojí za posunem londýnské dvouměsíční volatility k té americké.
Obchodníci s kakaem taktéž sledují aktuální hodnotu libry proti dolaru. Ostrý propad libry proti americké měně by zlevnil hodnotu londýnského kakaového kontraktu pro dolarové kupující. Krátkodobě by se tak hodnota kontraktu ve Velké Británii mohla zvýšit. Cenu kakaa podporovaly v několika posledních letech obavy o nedostatek dodávek na trhu. Nedávný strach z Brexitu oslabil libru, což kakau opět pomáhá. Spread, neboli rozdíl mezi cenou kontraktu na kakao v Londýne a New Yorku, se zvětšuje. Již od počátku roku 2011 se londýnský kakaový trh ve srovnání s tím newyorským obchoduje s prémií ve výši zhruba 20 až 120 liber za tunu. V posledních týdnech tato prémie stoupla a na začátku tohoto týdne vzrostla dokonce na přibližně 140 liber, nejvyšší úroveň od září 2010.
Vše bude nyní záviset na průzkumech před nadcházejícím referendem. Pokud se ty ještě zúží, investoři se budou chránit proti librovému výprodeji nákupem kontraktů s možností práva na prodej a zároveň proti růstu cen kakaa skrze nákupy práva na pořízení komodity. Tedy put opcemi na měnu a call opcemi na kakao. Výkyvy libry však trh ovlivní spíše krátkodobě, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu cenu řídí nabídka a poptávka po čokoládové ingredienci.
Od roku 2013 cenu kakaa hnaly výše obavy o omezení dodávek kvůli špatným klimatickým podmínkám ale i očekáváním spojeným se zvýšenou poptávkou z rozvíjejících se trhů. V současnosti trhům vévodí strach o kvalitu druhé sklizně kakaových bobů, která nyní končí v západní Africe a přirozeně i hlavní letošní sklizeň, která se teprve chystá. Dopad výkyvů měnových kurzů lze označit za spíše mechanický.
Zdroj: FT, BBG