Minulý týden se pro ropu jednoznačně nesl ve znamení pravidelného zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu ve Vídni. Přes náznaky o možné dohodě o produkčním stropu se ovšem nakonec sice jednání údajně nesla v pozitivním duchu, nicméně žádnou konkrétní dohodu, která by ovlivnila globální ropný trh, nepřinesla. Vzhledem k tomu, že takový výsledek se dal očekávat a nebyl překvapením, ropa reagovala oslabením jen o zhruba procento a rychle se vrátila k 50 dolarům podpořena dobrými zprávami o zásobách z USA.
Na počátku nového týdne ropa sbírá více než procentní zisky a Brent se opět obchoduje nad 50 dolary za barel. Zasedání OPEC již nejsou, co bývala a ropu neposílají do nebes ani do pekel, ale souhrnné krátké a dlouhé pozice spekulantů na severoamerickou WTI klesly nejníže od ledna 2015. Jedno z měřítek tržní volatility spadlo před zasedáním OPEC 2. června na desetiměsíční minimum. V den jednání ministrů producentských zemí OPEC byla taktéž zveřejněna data o amerických zásobách. Ty se v předminulém týdnu jak u benzínu, tak u surové ropy vyvíjely pozitivně poklesem.
Minulý čtvrtek se na trzích ukázala jedna věc. OPEC, ač údajně jednotný, ale bez jednoznačného závěru, byl pro investory méně důležitý než americká data o zásobách, která propad ceny ropy po neúspěšných jednáních o produkčním stropu přetlačila a poslala černé zlato zpět k 50 dolarům. Zásoby surové ropy v USA podle EIA v týdnu do 27. Května klesly o 1,37 milionu barelů denně. Americká produkce černého zlata potom spadla nejníže od září 2014 na 8,74 milionu barelů denně. Právě data o americké produkci sledují investoři obzvláště pečlivě, protože to byl břidlicový boom v USA, který výrazně přispěl k přebytku na globálním ropném trhu. Počet aktivních vrtných souprav ve Spojených sttáech ovšem v minulém týdnu podle Baker Hughes stoupl o 9 na 325. Je otázkou, zda je jen náhodou, že se největší přírůstek aktivních vrtů v letošním roce objevil právě v době, kdy cena ropy WTI atakuje magickou padesátku.
Spekulanti omezují pozice na ropě WTI

Souhrnné pozice v opcích a futures na ropu WTI modře, cena WTI v USD za barel bíle.
Ceny ropy se každopádně v letošním roce odrazily od více než dvanáctiletých minim k 50 dolarům za barel poté, co obavy o přebytek na globálním ropném trhu začaly slábnout díky náznakům právě možné dohody velkých světových producentů včetně Saúdské Arábie nebo Ruska. Tato jednání nakonec zkrachovala. Cenu ropy ale podpořily nečekané výpadky produkce v Kanadě vyvolané požáry, sabotáže ropných zařízení v Nigérii a vyvstává otázka, jak se na produkci Venezuely odrazí zhoršující se hospodářská situace. V dohledné době se žádná dohoda v řadách OPEC pravděpodobně nechystá. Blokuje ji stále neochota Íránu ustoupit od zvyšování produkce po lodenovém zrušení západních sankcí proti tamnímu jadernému programu. Podle íránského ministra pro ropu trh absorbuje zvýšený vývoz ropy z Teheránu dobře a Írán usiluje o navýšení produkce až na 4,8 milionu barelů denně. Dubnová produkce OPEC je odhadována na 32,4 milionu barelů denně.
Íránská produkce ropy ve srovnání s cenou ropy Brent

Peněžní správci dle posledního týdenního reportu americké Komise pro obchodování s komoditními futures snížili krátké pozice na pokles ropy WTI na 53377 futures a opčních kontraktů. To představuje nejnižší úroveň medvědích sázek od května 2015. Snížil se i objem dlouhých pozic na WTI a to o 2,9 procenta na 294105 kontraktů, tedy nejnižší úroveň od března.
Zdroj: BBG