Cena černého zlata možná dnes padá o zhruba 2 procenta dílem obav o globální ekonomiku a opětovný nárůst dodávek, severoamerická ropa WTI nicméně ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupla o zhruba 29 procent a má nakročeno k největšímu čtvrtletnímu zisku za posledních sedm let. Padající produkce ve Spojených státech dopomohla ke spekulacím, že globální přebytek, který poslal ceny ropy doslova do kolen, konečně opadává.
Americké zásoby surové ropy dle středečních údajů EIA klesly v minulém týdnu na 526,6 milionu barelů, nejníže od března a produkce se podle americké Energetické informační agentury snížila již třetím týdnem v řadě a to o 55000 barelů denně na 8,62 milionu barelů denně, nejméně od září 2015. Černé zlato se tak blíží nejlepšímu čtvrtletnímu výsledku od června 2009. Ve výrazném růstu černé komoditě nezabránil ani propad po odhlasování Brexitu ve Spojeném království, ani dnešní pokles poté, co uvedla, že oživení nigerijských dodávek po měsících odstávek způsobených sabotážemi tamních ropných zařízení ze strany militantní skupiny Mstitelů delty Nigeru, představuje riziko pro výhled cen ropy na 50 dolarech za barel pro druhou polovinu tohoto roku. Pokud příměří mezi extremisty a vládou v Nigérii skutečně vydrží, povede to přirozeně ke zvýšení tamní produkce. Dle optimistických očekávání tamní vlády by se čerpání mělo do konce července navrátit na „normální“ úrovně.
Ropná rallye 2016

Dlužno dodat, že druhý letošní kvartál se nesl ve znamení pro ropu velice příznivých zpráv. Tedy minimálně z pohledu nabídkové strany trhu se na nárůstu cen podepsaly zcela neočekávané odstávky zejména v Kanadě, způsobené požáry v ropné provincii Alberta a v Nigérii, kde ropná zařízení doplácela na sabotáže tamních extremistů. V kombinaci s poklesem ropné produkce ve Spojených státech tyto faktory vyšvihly cenu ropy z únorových minim o zhruba 85 procent vzhůru. A trh černého zlata se tak pomalu ale jistě blíží k tolik očekávanému obnovování rovnováhy, tedy jak podle OPECu, tak i Mezinárodní energetické agentury IEA. Poptávka totiž svým růstem začíná překonávat nabídku. Proces vyrovnávání poptávky a nabídky na ropném trhu nicméně o něco zpomaluje právě návrat kanadské nebo nigerijské produkce.
Zdroj: BBG