Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Týden na měnách: Dolar zradila nová čísla

Týden na měnách: Dolar zradila nová čísla

12.08.2016 17:16
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Zisky, které dolaru přinesla další dobrá data z trhu práce, mu opět sebral slabý maloobchod. Z hlavních měn se mu nakonec dařilo pouze proti libře. Koruna neměla jak profitovat z dobrých domácích makročísel.

Americká produktivita práce ve 2Q klesla už třetí čtvrtletí v řadě a značně zaostala za odhady. Nejde o velké snížení a tato statistika obvykle není trhy příliš sledována. Na druhou stranu, tři kvartály poklesu produktivity tu byly naposledy při ropných šocích v sedmdesátých letech. Nyní ekonomika roste, ale vypadá to, že zaostává za rychlým zotavením trhu práce. Pro další nabírání zaměstnanců, plošný růst mezd, ale i firemní zisky, se tedy vyhlídky poněkud zhoršují. Dolar po zveřejnění statistik nejprve nereagoval, pak ale utrpěl citelné ztráty.

Ještě výraznější reakci dolaru jsme viděli v případě amerických maloobchodních tržeb na konci týdne. Ty zklamaly svým červencovým útlumem. To není zrovna dobrý předpoklad pro to, aby americká ekonomika po slabším prvním pololetí zrychlila. Zároveň svým citelným zpomalením překvapila výrobní inflace a sázky na letošní růst sazeb Fedu tím poklesly. Spolu se snížením výnosů dostal další negativní impuls americký dolar, který do té doby držel zhruba vyrovnanou bilanci s jenem a lehce ztrácel proti euru.

Libra zůstává pod tlakem domácí měnové politiky. Ačkoli i tato měna využívala zaváhání dolaru, nakonec na něj nestačila. Ve vzduchu visí možnost dalšího snížení britských sazeb. Tu naznačila sama banka minulý týden a ve stejném duchu se vyjádřil i jeden ze členů jejího měnového výboru, Ian McCafferty. Nadto britské měně neprospěla ani data z průmyslu, která lehce zaostala za odhady. Šlo přitom teprve o červen. Na červencový výkon britského průmyslu se teprve čeká a index nákupních manažerů podal o aktivitě dosti negativní indikaci.

Japonský jen končí týden silnější proti dolaru po výkyvech na obě strany. Pohyby měly zdroj hlavně ve změnách názorů na politiku Fedu, částečně se projevovaly i změny v averzi k riziku. Vůči nim však jen vykazuje větší odolnost než dříve. Rozhodující impuls kurzu pak přišel od slabých amerických dat v závěru týdne.

Z české ekonomiky přicházejí nadále celkem příznivá data. Jde o průmysl, který roste při zvyšujících se objednávkách, i zahraniční obchod vykazující značné přebytky. Naproti tomu je tu stavebnictví, které dost zaostává za vysokou loňskou aktivitou. Sezónní nárůst nezaměstnanosti neznamená žádné znepokojení. Česká inflace poskočila vzhůru. Zrychlení cen se čekalo, ale nakonec bylo v červenci ještě o něco výraznější. S čísly, jako jsou ta zmíněná, klesá riziko, že by centrální banka dál uvolnila politiku. Pro korunu jde teoreticky o příznivé zprávy, které ale při blízkosti limitu 27,00 nemá jak využít.

Novozélandský dolar si připsal slušné zisky poté, co tamní centrální banka snížila úrokové sazby. Jde o to, že snížení bylo pouze o 25 bodů, zatímco část trhu byla naladěna na agresivnější akci a 50bodové snížení. Motivem pro snížení sazeb byl silný kurz měny a centrální banka naznačila, že uvolnění politiky může pokročit ještě do konce roku a potom někdy v polovině roku příštího. Jenže to očekávání byla nastavena na rychlejší pokles sazeb, takže snaha oslabit dolar nevyšla. Nakonec ale efekt rozhodnutí RBNZ rychle vyprchal.

Na příští týden jsou naplánována průmyslová data z USA. Tento sektor z měsíce na měsíc vykazuje střídavé výkony a po dobrém červnu to vypadá spíše na slabší měsíc. Dohromady se dynamika průmyslu stabilizuje a začíná pomalu zlepšovat, ale toto zlepšení zůstává křehké. Nápovědou o výkonu průmyslu v dalším měsíci pak budou průzkumy aktivity v New Yorku a Filadelfii. Zapomínat nelze ani na americkou inflaci, která by v jádrovém vyjádření měla držet tempo, ale celková inflace s levnějším benzínem zřejmě klesne.

Asi není nutné připomínat slabší výkony americké ekonomiky v prvním pololetí, pročež trhy nyní sledují známky možného zrychlení. S tím úzce souvisí i otázka načasování dalšího růstu sazeb Fedu. O tom, jak centrální bankéři na nová data i výhled nahlížejí, vypoví jejich nové komentáře i zápis z posledního jednání.

Z dalších dat má smysl sledovat revizi japonského HDP, nový průzkum německého sentimentu ZEW nebo několik sad britských dat - z trhu práce či maloobchodu.

Více si přečtěte v reportu ZDE.


Čtěte více:

Nižší ceny ropy mohou citelně dopadnout na akciový trh
12.08.2016 11:15
Víte, komu hodně vadí klesající ceny ropy? Vládním investičním fondům...
Trojlístek amerických akciových indexů poprvé od roku 1999 společně zdolal nová maxima
12.08.2016 9:10
Americké akciové trhy včera zdolaly nová maxima. Navíc poprvé od roku ...
Čína – Průmysl, maloobchod i investice v červenci zpomalily
12.08.2016 9:44
V Číně vyšla ráno důležitá sada makročísel - průmyslová produkce, inv...
Pražská burza končí týden v zelených číslech
12.08.2016 16:44
Pražská burza v pátek na lehce podprůměrném objemu obchodů (0,55 mld. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba