Aktualizováno Průzkum ISM ve výrobním sektoru americké ekonomiky dopadl překvapivě špatně. Hlavní index aktivity spadl na 49,4 bodu, tedy pod neutrálních 50 oddělujících expanzi od poklesu. Jde o nejhorší číslo od ledna, které kontrastuje s konsensem 52,0 i červencovou hodnotou 52,6.
Slabé jsou krom hlavního čísla i dílčí indexy v průzkumu. Zejména to platí pro nové objednávky, které po řadu měsíců vykazovaly slušný růst, ale nyní následuje jejich pokles. Podobné je to s produkcí, pro kterou ISM za srpen naznačuje snížení. Dost rychle firmám ubývají rozpracované zakázky. Zaměstnanost v průmyslu klesala už v červenci a ještě prudší pokles věstí průzkum také pro srpen. Tlak vzhůru na ceny se v srpnu snížil.
Ze slovních odpovědí firem na rozdíl od těch "číselných" nečiší takový pesimismus. Chemický průmysl na jednu stranu v srpnu postrádal nové zakázky. Na stranu druhou ovšem producenti nekovových výrobků hovoří o silném byznysu ve spojitosti se stavebnictvím, potravináři mluví o rostoucích prodejích nových produktů, podniky ve strojírenství uvádějí růst tržeb nad trendem. Pro výrobce dopravních prostředků nebo počítačů je byznys alespoň stabilní. Producenti plastů a gumy dokonce s obtížemi hledají nové zaměstnance.
Americký průmysl se v posledních dvou měsících slušně zvedal, ale průzkumy pro nejbližší období výhled zhoršují. Zpráva ISM přisuzuje výrobnímu sektoru ještě horší vyhlídky než regionální průzkumy. Slibný dosavadní trend indexu je se srpnem přerušen a přichází tak varování, že s odrazem amerického průmyslu vzhůru to ještě není tak jasné. Zprávu přesto zatím nepřeceňujeme vzhledem k volatilitě výsledků i celkem příznivým komentářům firem.
Zároveň po zprávě ISM neopouštíme myšlenky na růst sazeb Fedu ve výhledu pár měsíců. Sázíme hlavně na prosinec, jakkoli poslední komentáře bankéřů naznačovaly možnost utažení politiky už v září. Očekávání o měnové politice může případně upravovat spíše zítřejší zpráva z trhu práce než ta dnešní z průmyslu.
Na finančních trzích je zklamání z ISM znát. Dolar ztrácí, akcie klesají a dluhopisové výnosy také. Změny zatím nejsou výrazné, což může být způsobeno právě opatrností před pátečními čísly z trhu práce.
