Zavládne-li kvůli levnější ropě opět nervozita, mohlo by to zvýšit riziko výprodeje na trzích. Tvrdí to analytik společnosti Fidelity International George Efstathopoulos, který se v srpnovém materiálu zaměřil na analýzu korelačních údajů.
Korelace je míra, do které se ceny aktiv vyvíjejí společně. Tyto korelace se mohou v čase měnit, čímž potenciálně umožňují porozumět fungování trhu.
To může být užitečné v případech, kdy je třeba rozhodnout, kolik kapitálu investovat do různých aktiv v rámci portfolia. Dobrým příkladem je ropa, neboť vývoj jejích cen má řadu reálných ekonomických důsledků, napsal Efstathopoulos.
Počátkem roku 2016 trhy vstoupily do fáze, kde převládala averze k riziku a zaměření na bezpečnější, byť méně výnosné investice. Zároveň došlo k výraznému zvýšení korelace mezi cenami ropy a řadou dalších aktiv. "Trhy do značné míry vnímaly cenu ropy jako barometr celosvětového růstu, přičemž nižší ceny odrážely nižší poptávku," napsal Efstathopoulos.
O půl roku později byla situace jiná. Korelace s ropou u širokého spektra aktiv klesly, zejména u akcií, očekávané míry inflace a dluhopisů rozvíjejících se trhů, což ukazuje graf 1.

V srpnu ceny ropy znovu klesly oproti předešlým maximům, a to o až 20 %. Otázkou tedy bylo, zda čekat opětovné zvýšení korelací.
Při pohledu na srovnání meziroční a desetileté korelace u dalších aktiv (graf 2) šlo podle Efstathopoulose očekávat, že trend vysokých korelací brzy pomine. Avšak zatímco riziková aktiva v uplynulém půlroce obecně stoupala, investoři do vysokoúročených dluhopisů a úvěrů se podle všeho stále do značné míry řídili trendy v cenách ropy.

„Současný klid na trzích tedy nejspíše nebude mít dlouhého trvání, neboť stále hrozí riziko rychlého
rozprodeje aktiv, pokud se opět objeví obavy spojené s nižšími cenami
ropy,“ napsal Efstathopoulos.
Černé zlato v posledních dnech opětovně srážel přebytek suroviny na trhu. Mezi investory navíc rostla skepse, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další velcí producenti jako Rusko se na zářijové schůzce v Alžírsku dohodnou na zmrazení produkce.
V pondělí naděje na dohodu velkých producentů prudce vzrostly, když Rusko a Saúdská Arábie avizovaly "významné" prohlášení na témě ropném trhu. Cena ropy Brent v reakci na tuto zprávu zamířila raketově vzhůru a vzrostla až o 5,5 %. Země ale žádné konkrétní kroky k omezení těžby nakonec nepředstavily, takže ropa o část zisků zase přišla.
Naděje na rychlou akci ze strany velkých těžařů slábla i během dneška. Severomořský Brent dnes večer odepisoval zhruba 1,7 % na 46,81 USD/barel. Americká WTI ztrácela oproti páteční zavírací ceně 0,27 % na 44,28 USD/barel. V pondělí se v USA kvůli svátku neobchodovalo.
Zdroje: BBG, Fidelity, ICE, investing.com