Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nechybujte s Buffettem

Nechybujte s Buffettem

06.09.2016 13:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Warren Buffett je už dlouho aktivní v oblasti politiky. V polovině sedmdesátých let se mu zalíbily slavnostní večeře ve Washingtonu, v osmdesátých letech strávil víkend na golfu s Ronaldem Reaganem. Arnoldu Schwarzeneggerovi pomáhal do křesla guvernéra Kalifornie, v roce 2008 hovořili John McCain i Barack Obama o tom, že by Buffetta měli rádi za svého ministra financí. Letos se Buffett k politice opět hlasitě vyjadřoval. Ve svém posledním výročním dopise investorům, kde se obvykle zaměřuje jen na lidové vtipy a výši rezerv pojišťoven, napsal i následující: „Po 240 let bylo velkou chybou sázet proti Americe.“ Na počátku srpna pak Buffett stál vedle Hillary Clintonové a kritizoval povahu a podnikání Donalda Trumpa.

Intenzita Buffettových politických intervencí v čase roste a to samé platí o tom, jak vážně je veřejnost bere. Částečně je to dáno tím, jakých finančních úspěchů dosahuje Berkshire Hathaway, jejíž hodnota nyní dosahuje 363 miliard dolarů a která je šestou nejhodnotnější firmou na světě. Buffett je minimálně dvacetkrát bohatší než Trump a letošní valné hromady společnosti se zúčastnilo 40 000 lidí (před 20 lety to bylo 5 000 lidí). Po smrti Steva Jobse se Buffett stal korporátním hrdinou USA a je považován za ikonu spravedlivějšího a vstřícnějšího kapitalismu.

Buffetovy zájmy

Buffett ale není tak svatý, jak by se zdálo. Má své vlastní zájmy a podle toho jedná. Činí tak v rámci zákona, ale pokud by se tak chovaly všechny společnosti, ekonomika by na tom byla hůř. Příkladem je jeho tak často skloňovaný vztah k zaměstnancům. Realita je ale trochu jiná. Například v roce 2013 se Berkshire spojila se společností 3G, která je známá restrukturalizacemi nakupovaných firem. Měla na starost i fúzi Kraftu s Heinzem a počet zaměstnanců zde od té doby klesl o desetinu. Investor Daniel Loeb zase poukazuje na to, že Buffett hovoří o placení vyšších daní, ale sám se jim snaží vyhnout, jak jen může. A je pravda, že Berkshire platí stále méně daní relativně k tomu, jaké zisky vydělává. Minulý rok její daně, které byly skutečně zaplacené v hotovosti, dosáhly výše odpovídající 13 % zisku před zdaněním a tím se společnost zařadila mezi firmy s nejnižší daňovou zátěží.

Buffett hlasitě kritizuje Wall Street, během krize roku 2008 se však podílel na záchraně Goldman Sachs. Berkshire také byla klíčovým akcionářem v agentuře Moody’s, která hrála významnou roli při vzniku hypoteční krize. Samotná Berkshire je také aktivní v oblasti financí a zejména v pojišťovnictví, vlastní 10 % Wells Fargo, která je největší americkou bankou podle tržní hodnoty. Celé toto investiční portfolio Buffettovy společnosti přitom nebylo regulátorem klasifikováno jako systematicky důležité.

Buffett se často vyjadřuje k tomu, jak mají být společnosti spravovány. Minulý měsíc spolu s dalšími významnými podnikateli volal po zlepšení managementu společností a jedním z jejich požadavků bylo přijetí účetních zásad GAAP. Berkshire ale ve svých firmách prosazuje vlastní systém sledování výsledků, který je založen na „vnitřní hodnotě“. Buffettova první žena působila v dozorčí radě Berkshire až do svojí smrti v roce 2004 a jeho syn se možná stane dalším předsedou společnosti.

Investice do oligopolů

Podobným nesrovnalostem se během dlouhého podnikatelského života vyhne jen málokdo - u Buffetta je ale důležitá ještě jedna věc: Jeho zájem o oligopoly. Poté, co nedosáhl dobrých investičních výsledků v textilním odvětví, u aerolinek a výrobců obuvi, dospěl k názoru, že by měl investovat hlavně do společností, které mají silné frančízy a které jsou dobře chráněny před konkurencí. V osmdesátých a devadesátých letech tak sázel na známá jména jako Gillette a Coca-Cola. Dnes Berkshire vlastní řadu mikromonopolů od výrobce oblečení pro vězeňskou stráž až po velké oligopolistické společnosti.

Pokračující buffettizace americké ekonomiky znamená, že stále více investorů se zaměřuje na stabilní byznys s jasným zaměřením, vysokou návratností a podílem na trhu. Pro firmy se stalo prioritou snižování nákladů a zvyšování marží, klesají reinvestice. Buffett je podobně jako Jobs schopen vytvořit kolem sebe pole, které mění realitu. Berkshire dokázala od roku 1965 vydělat akcionářům v průměru 21 %, což je dvojnásobek návratnosti indexu S&P 500. Buffettův přístup může společnosti zčásti prospět v případě, že jej budou kopírovat i jiní. Jako návod na změnu kapitalismu by ale sloužit neměl. Opatrné shromažďování kapitálu v tradičních odvětvích a firmách s oligopolistickou pozicí není univerzálním receptem a ekonomika potřebuje spíše nižší ceny, více chuti pro rizikovější projekty, více investic a konkurence.

Zdroj: The Economist


Čtěte více:

Tento způsob klidu zdá se mi poněkud nešťastným
02.09.2016 17:40
V podstatě si nyní užíváme klidu. Ekonomika Spojených států nabírá na ...
Americkému průmyslu začínají přibývat objednávky
02.09.2016 16:13
Průmyslové objednávky v USA se za červenec zvedly o 1,9 procenta, což...
Wall Street uzavřela týden růstem navzdory slabším makrodatům
02.09.2016 22:00
Americké trhy v závěru týdne uzavřely s mírnými zisky, když investoři ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)