U výsledků srpnového zahraničního obchodu lze použít v podstatě všechny argumenty, které platí i pro průmysl. Přesun dovolených v automobilkách ze srpna na červenec, vyšší počet pracovních dnů v srpnu a především úspěšnost tuzemských automobilek na evropském trhu. To jsou hlavní fakta, která stojí za zvýšením přebytku obchodu tentokrát na 13,8 mld. korun (loni -1,7 mld.). Vývoz se aktuálně zvýšil o 16 %, zatímco dovoz jej následoval s opravdu velkým odstupem (+ necelých deset procent). Zapomenout nemůžeme ani na levnější dovoz surovin, který se už pomalu ale jistě v důsledku srovnávacích základů a rostoucí ceny ropy jako pozitivní faktor vyčerpává.
Za prvních osm měsíců se přebytek zahraničního obchodu dostává na více než 146 mld. korun, což znamená meziroční zlepšení o 55 mld. Samozřejmě něco z tohoto zvýšení jde na vrub nižším cenám komodit, avšak dominantní vliv má především úspěšný exportně orientovaný průmysl. Zahraniční obchod tak nejspíše i letos viditelně přispěje k ekonomickému růstu ČR, i když jsme původně očekávali, že motorem poptávkové strany ekonomiky bude tentokrát především spotřeba domácností.
Za celý rok 2016 by se přebytek zahraničního obchodu měl dostat na nové maximum, které bude tentokrát přibližovat 200 mld. korun, zatímco loni to bylo „jen“ 131 mld. korun. Za normálních okolností by tato čísla velmi potěšila korunu, avšak vzhledem ke kurzovému režimu je naše měna vůči dobrým číslům z ekonomiky imunní.
