Analytici francouzské banky Natixis v jedné ze svých posledních analýz poukazují na to, že trhy nyní ve vyspělých ekonomikách čekají jen velmi mírný růst dlouhodobých sazeb. Podle banky je ale pravděpodobnější o něco rychlejší zvyšování sazeb, které bude taženo rostoucí inflací. Tu budou nahoru táhnout vyšší ceny ropy, rychlejší tempo růstu mezd v USA a opatrný exit z expanzivní monetární politiky Fedu a ECB.
Velmi negativním scénářem by podle banky bylo „prudké a nečekané zvýšení inflace v zemích OECD, které by prudce zvedlo dlouhodobé sazby, na což investoři nejsou vůbec připraveni“. Výsledkem by byla „pohroma“, protože by došlo ke zhoršení fiskální solvence, periferie eurozóny by upadla do další krize, zkolabovaly by ceny akcií a nemovitostí a krize by postihla i evropské pojišťovny. Zmíněný prudký růst inflace by ale mohl přijít jen vlivem nějakého vnějšího faktoru. Takovým faktorem by mohla být třeba krize na Blízkém východě, která by vedla k razantnímu posílení cen ropy, píší analytici banky Natixis.
Tématu vyšší inflace se věnuje rovněž ekonom Willem Buiter. Podle jeho názoru bude inflace ve vyspělých ekonomikách v následujících 6 – 12 měsících dále růst a v roce 2017 by měla dosáhnout 2 %. Jde o nejvyšší hodnotu inflace ve vyspělých zemích od roku 2012 a k jejímu dosažení by přispěl efekt nižšího základu předchozích období, rostoucí ceny ropy a vyšší tempo růstu rozvíjejících se ekonomik a stabilizace měnových kurzů. Přesto globální dezinflační tlaky zůstávají silné, inflační očekávání se nacházejí nízko a produkční mezery se uzavírají jen pomalu, píše ekonom ve své poslední analýze.
Buiter se domnívá, že klesá pravděpodobnost dalšího velkého uvolnění monetární politiky významných centrálních bank ve vyspělých zemích. Příčinou je zmíněné zvýšení inflace v těchto ekonomikách i přesto, že se nakonec může ukázat jako přechodné. K tomu se přidávají nezamýšlené negativní důsledky monetární politiky vyspělých zemí a v neposlední řadě i klesající důvěra v jejich schopnost zvýšit inflaci.
Inflační projekce banky Natixis jsou spolu s historickým vývojem shrnuty v grafu. Ve Spojených státech a Velké Británii by se měla inflace v roce 2017 pohybovat nad 2 %. V eurozóně by se měla pohybovat pod touto hranicí a v Japonsku znatelně pod 1 %.

Zdroj: Natixis, FTAlphaville