Ve čtvrtek ohlásila farmaceutická společnost , že ve třetím kvartále se jí podařilo meziročně zvýšit čistý upravený zisk na 1,2 miliardy dolarů z 910 miliónů. Zisk na akcii pozitivně překvapil analytiky oslovené agenturou Bloomberg, kteří očekávali jádrový výnos na akcii 0,98 USD. Nakonec byl na hodnotě 1,32 USD za akcii.
Akcie společnosti byly v srpnu na historických maximech, ale v průběhu října se začaly propadat poté, co oznámila, že nebude hledat nové pacienty ke klinickým testům léku proti rakovině durvalumab. Právě tento lék měl podle deníku Financial Times pomoci zlepšit společnosti prodeje, které od roku 2011 spíše stagnovaly. Čistý zisk se tak v posledním čtvrtletí podařilo navýšit hlavně díky jednorázovým slevám z daní a díky prodeji právům k některým lékům.
Ve čtvrtek společnost navíc podle agentury Reuters dodala, že se nebude pokoušet urychleně projít procesem schvalování medikace durvalumab k použití proti rakovině hlavy a krku. Poté, co posvěcení od amerických regulátorů FDA na stejnou indikaci získal lék Keytruda od konkurenčního Mercku, má totiž slabší argumenty pro to, aby se na durvalumb vztahoval zvláštní urychlený schvalovací proces.
Reuters však dodává, že durvalumab má velký potenciál hlavně při použití v kombinaci s jinými léky při léčbě pacientů s rakovinou plic. Výsledky těchto testů mohou být známé během první poloviny roku 2017.
AstraZeneca se snaží své produktové portfolium rozšiřovat organicky a nikoliv akvizicemi, takže musí spoléhat na vlastní vývoj léků. Vedení společnosti se navíc snaží přeorientovat její zaměření do riskantnějších vod na vysokonákladové terapie (např. imunoteriapie) namísto léků pro širokou veřejnost.
Akcie na vyšší čisté zisky, hnané však hlavně jednorázovými položkami, reagovaly na londýnské burze poklesem. Před druhou hodinou cenné papíry společnosti v Londýně ztrácely necelá 4 procenta na 4 397 GBp.
Vývoj cen akcií společnosti od začátku roku, je patrný propad v říjnu po nepovedených klinických testech

Zdroj: Bloomberg