Výlet do Indie stojí Vodafone zatím draho. Tuhá konkurence v jedné z nejlidnatějších zemí světa způsobila britské telekomunikační skupině miliardové odpisy a celková ztráta jí v prvním pololetí vzrostla na více než dvojnásobek.
Firma, která působí i na českém trhu, doplácí i na pokles kurzu libry a snížení poplatků za roaming v Evropě.
Vodafone je druhým největším světovým mobilním operátorem podle počtu předplatitelů po čínské . Firma soustředí svoje aktivity v Evropě. Zájmy má i na různých rozvíjejících se trzích, třeba v Egyptě, Jihoafrické republice, nebo právě v Indii.
Tam si teď ale firma líže rány, které utržila ve střetu s konkurenční Reliance Jio. Nový hráč na trhu, za kterým stojí nejbohatší Ind Mukeš Ambani, přišel se strategií, ve které nabízí novým zákazníkům telekomunikační služby zdarma. To se podepsalo na aktivitách Vodafonu, který ve svých indických operacích zaúčtoval za pololetí odpisy ve výši 6,3 miliardy eur. Celková čistá ztráta skupiny za šest měsíců do konce září dosáhla 5 miliard eur po ztrátě 2,3 miliardy eur ve stejném období před rokem.
„Je velmi těžké soupeřit s někým, kdo rozdává věci zadarmo,“ uvedl podle listu Financial Times generální ředitel podniku Vittorio Colao. „To jest, žádná firma, která rozdává věci zadarmo, není firma, to je charita,“ uvedl také. Razance, s jakou Jiao vpadl na trh, je podle něj „bezprecedentní“. Regulační opatření v Indii jsou ale taková, že po 90 dnech bude nový rival muset propagaci svých služeb utnout, řekl také.
Tržby skupiny se za pololetí meziročně snížily o 3,9 procenta na 27,1 miliardy eur. Hrubý provozní zisk skupiny se ale díky růstu v Německu a v Itálii o 4,3 procenta zvýšil a dosáhl 7,9 miliard eur. To je nepatrně lepší výsledek, než čekali analytici. Ti jej v průměru odhadovali na 7,8 miliardy eur.
Akcie Vodafone v Londýně (bíle) odpoledne smazaly počáteční zisky a ztrácely zhruba 0,5 %. Od začátku roku je titul zatím ve ztrátě zhruba 7,6 %.

Zdroj: FT, ČTK, BBG, WSJ