Desítky let pracovaly telekomunikační firmy na stále rychlejších sítích, které dokážou téměř cokoli - od streamování koncertů po navigaci aut bez řidičů. Teď se před nimi rozprostírá nové bitevní pole: pomalejší úzkopásmové systémy.
Průzkumné balónky už vyslala skupina Vodafone. Buduje bezdrátovou síť, která je díky menší spotřebě elektřiny levnější než běžné mobilní a wifi sítě. Má být ale natolik robustní, aby dokázala na internet připojit třeba popelnice nebo zahradní čidla sledující vlhkost půdy. Jde zatím o předvoj, ze kterého by se ale časem mohla stát globální úzkopásmová síť pro takzvaný internet věcí.
Pro telekomunikační společnosti jako Vodafone by tyto sítě mohly být způsobem, jak nahradit příjem z datových balíčků a balíčků pro volání, kde se rozdíly v nabízených službách stále zmenšují. Průkopníci v úzkopásmovém internetu věcí už vidí domácnosti zaplavené předměty, které se za pár centů připojují do sítě.
Prognózu rostoucího počtu přístrojů, které jsou online díky úzkopásmovým sítím, zachycuje graf níže:

Co ale ještě operátoři nestihli vymyslet, je cena za tyto služby. Telekomunikační firmy zatím nevědí, kolik lidí vlastně novou technologie chce. Neví se ani, zda dokážou novinku rozšířit takovou měrou, aby z propojení relativně levných přístrojů na internet měli profit.
I když nová technologie otevře nové obchodní příležitosti, které podnik v současnosti nedokáže zajišťovat, „nedohodli jsme se zatím na tom, jak to bude fungovat“, říká Ludovico Fassati z oddělení internetu věcí ve Vodafonu. „Plán by mohl být fixní poplatek za pět až deset let užívání. Nebo by mohl existovat model platby za zprávu, nebo měsíční model. Další plán by mohlo být použití předplacených karet s možností dobití,“ říká také.
Ať je tomu bude jakkoli, Vodafone zatím postupuje kupředu. Nový systém vyvíjí ve Španělsku, odkud, jak firma říká, bude brzy expandovat do Irska, Nizozemska a Austrálie. Do úzkopásmového internetu věcí investují také německý , španělská Telefonica a firma NTT Docomo. Podle některých názorů ale není jisté, zda se toto úsilí vyplatí.
„Upgrade těchto sítí není levný,“ říká Andrew Brown, šéf výzkumu v IOT ve firmě Strategy Analytics. „I tak ale velcí operátoři závodí o to, aby to udělali,“ tvrdí.
Vodafone v současnosti podporuje zhruba 40 milionů přístrojů v systému internetu věcí. S čínskou Huawei spolupracuje na umístění přijímačů na telefonní věže.
Na vlastní úzkopásmové síti pracuje v Milton Keynes severně od Londýně britský konkurent Vodafonu, společnost BT. Síť by měla shromažďovat data z čidel na silnicích, parkovacích místech a pouličním osvětlení, aby omezila dopravní zácpy ve městě. Ani u tohoto systému – podle všeho smysluplného – se ale neví, zda se mezi uživateli ujme.
Zdroj: BBG