Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do marihuany

Investice do marihuany

29.11.2016 19:00

Specifickou skupinou akcií na trhu jsou takzvané marihuanové akcie. Jde o společnosti, které se zabývají vývojem, výrobou a prodejem léků, jejichž účinek je dán látkami obsaženými v konopí. Nejde o nějak ucelenou skupinu akcií, což dokazuje následující graf. Akcie společnosti INSYS Therapeutics (vyznačeno zeleně) si v roce 2015 prošly prudkou rally, které ale stejně rychle otočila směrem dolů. Medical Marihuana je již dlouho v nemilosti investorů. Zdaleka nejlépe je na tom v zobrazeném časovém horizontu GW Pharmaceuticals, která svým investorům vynáší necelých 300 %:

Blue chip
Zdroj: FT

Osud jednotlivých společností a akcií je těžko zobecnit zejména proto, že jej určuje situace kolem konkrétního léku, respektive léků, které společnost nabízí. Investor Keith Speights poukazuje na to, že Insys Therapeutics, která je jednou z největších marihuanových firem na trhu, získala povolení pro svůj lék Syndrov červenci a odhadované maximální roční prodeje, které by měl generovat, dosahují 200 – 400 milionů dolarů. Což zní dobře, ale zároveň dochází ke znatelnému poklesu prodejů hlavního léku společnosti Subsys, takže celkový obrázek už tak povzbudivý není.

Nejlepší výhled má podle zmíněného investora GW Pharmaceuticals (chování ceny akcií tomu také odpovídá). Příčinou je i její lék Epidiolex, který je stále předmětem klinických studií. Firma jde prý slibnou cestou mnoha biotechnologických společností – zaměřuje se na vzácné choroby. Pokud by Epidiolex získal všechna povolení, mohl by podle optimistických odhadů generovat roční tržby až ve výši 3 miliard dolarů. Pesimističtější odhady ale hovoří jen o 800 milionech dolarů.

Všechny podobné společnosti tedy nakonec můžeme hodit do společného pytle v tom smyslu, že se u nich sází na jednu, či několik málo karet. Lze je tedy jen s notně zavřenými očima považovat za akcie, u kterých je třeba do úvahy brát pouze systematické riziko (citlivost na pohyb celého trhu). Jde naopak o sázky typu „buď a nebo“. Podle mne by se jim tak měl věnovat buď investor, který danému odvětví hodně dobře rozumí a má hodně pevné přesvědčení o úspěchu firmy/léku. Nebo má dobře diverzifikované portfolio, do kterého může přidávat omezené množství podobných specialit s tím, že celkové riziko se výrazněji nezmění.

Na klidu investorovi asi výrazně nepřidá ani pohled na fundament tohoto segmentu trhu. Například ona „nejslibnější“ GW Pharmaceuticals je ve fázi, kdy prodělává i na provozním toku hotovosti, o cash flow po investicích nemluvě. Na druhou stranu má rozvahu plně připravenou na překlenutí tohoto startovacího období – téměř žádné dluhy a aktiva, z nichž velkou část tvoří hotovost, jsou téměř výhradně financována vlastním jměním. Investor se tedy nemůže těšit z toho, že by firma již nějaké volné cash flow generovala (o možnosti vyplácení dividend nemluvě), ovšem určitě není ve stavu, kdy by její rozvaha trpěla.

 


Čtěte více:

Delphi, Qualcomm a 10 milionů samořídících aut do roku 2020 (díl třetí)
18.11.2016 18:30
Dvěma nejpřímějšími sázkami na samořídící budoucnost aut jsou podle in...
Obrat k lepšímu a zlaté dilema
21.11.2016 17:00
Trhy a značná část světové ekonomiky se už pár dní točí kolem dohad oh...
Trápení jelenů a akcie, kterých se zbavuje Warren Buffett
22.11.2016 19:00
Řada investorů pozorně sleduje kroky Warren Buffetta. Důvodem může být...
Bubliny, které za půl roku vynesly téměř 100 %
24.11.2016 19:30
Bubliny jsou ve financích vděčným tématem a dnes se jim budu věnovat i...
Jak (ne)proběhne Italexit
25.11.2016 19:00
Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, kte...
Déja vu 2015 a méněcenný evropský populista
28.11.2016 19:00
Tento týden nám opět přinese čerstvá data z amerického trhu práce a po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university