Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Déja vu 2015 a méněcenný evropský populista

Déja vu 2015 a méněcenný evropský populista

28.11.2016 19:00

Tento týden nám opět přinese čerstvá data z amerického trhu práce a pokud nebudou vyloženě negativním šokem, pravděpodobně bude vše směřovat k prosincovému zvedání sazeb. Na první pohled by se mohlo zdát, že si můžeme zopakovat nepříliš slavný konec roku 2015 a zejména začátek roku 2016. Faktická a slovní normalizace politiky Fedu tehdy přinesla posílení dolaru, znatelné utažení finančních podmínek v USA a problémy na rozvíjejících se trzích (EM) i na trzích vyspělých.

Pohled na vývoj EM akciových trhů (první graf) a stejně tak na vývoj dolarového indexu (druhý graf) by dokonce toto déja vu potvrzoval. EM opět míří směrem dolů, dolar směrem nahoru:

Soustružník
Zdroj: Bloomberg

Míříme tedy k dosti mizernému začátku roku 2017? Přes výše uvedené je namístě určitý optimismus. Současný vývoj na EM je do značné míry odrazem volby amerického prezidenta, který se dříve nevyjadřoval moc povzbudivě na téma volného obchodu. A hlavně je zřejmé, že ekonomická aktivita v globální ekonomice je na tom přece jen znatelně lépe než minulý rok touto dobou. Patrné je to například z PMI. Tyto indexy, které mohou posloužit jako určitý předstihový indikátor, jsou na tom nyní ve srovnání s minulým rokem lépe v celé globální ekonomice a zejména v Číně. Americká ekonomika vykazuje známky síly nezávislé na zvoleném prezidentovi (viz mé předchozí příspěvky) a ani eurozóna na tom podle PMI není tak zle. Samostatnou kapitolou je Japonsko, ale u něj se s nějakou pomocí globálnímu oživení snad ani nepočítá, jeho role je moc nebrzdit:

Soustružník 

Jak zde občas zmiňuji, podle mne by Fed mohl s normalizací klidně počkat a důvodem je tolik diskutovaná asymetričnost rizik: Pokud pošle ekonomiku opět do kolen, bude se mu oživovat mnohem složitěji, než by se mu šlapalo na brzdu v případě vyšší inflace. Na druhou stranu to vypadá, že s trochou štěstí si neprožijeme popsané déja vu.

A všimněme si jedné zajímavé věci: Americký index SPX je za poslední měsíc více než 3 % v plusu, německý DAX je cca na nule, francouzské akcie jsou na tom podobně, italské ztrácí asi 5 %. Významným a možná hlavním tahounem tohoto vývoje je nový americký prezident a následné obavy z toho, že populisté se budou k moci dostávat nejen v USA, ale i v Evropě. Kandidátů tu máme jistě velký výběr a to jak očividných, tak umně skrývaných. Z pohledu investora se ale nabízí otázka: Proč americký populista tamnímu trhu prospívá, zatímco ten evropský je vnímán jako negativní riziko? Buď se trhy v USA nechaly unést do říše snů, nebo je evropský populista ve srovnání s tím americkým nějak méněcenný.

 

Čtěte více:

Deset investičních sázek na samořídící auta
15.11.2016 19:00
Nedovedu odhadnout, kam až trend samořídících aut dospěje. Ale zdá se,...
Deset investičních sázek na samořídící auta (díl druhý): Alphabet, Baidu, Mobileye
16.11.2016 18:30
Náš pohled na potenciální investiční sázky na rozvoj samořídících aut...
Obrat k lepšímu a zlaté dilema
21.11.2016 17:00
Trhy a značná část světové ekonomiky se už pár dní točí kolem dohad oh...
Bubliny, které za půl roku vynesly téměř 100 %
24.11.2016 19:30
Bubliny jsou ve financích vděčným tématem a dnes se jim budu věnovat i...
Jak (ne)proběhne Italexit
25.11.2016 19:00
Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, kte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data