Zatímco ve středověku se katolická církev stavěla proti úročení půjček, reformace všechno změnila. Úroky se staly morálně přijatelnými a jen ty neúnosné byly považovány za lichvu. Benediktinský klášter Mariendorf v Cášské diecézi na západě Německa, který na svůj chod v dávných dobách vydělával prodejem svíček a mléka, si ještě před několika desetiletími z úroků ze svého spořicího účtu mohl financovat opravy.
V roce 2013 však benediktinkám už výnosy nestačily ani na opravu střechy ani na koupi nového automobilu – ten starý už dosluhoval. Úrokové sazby jsou totiž již dlouho nízko a nechávat ležet peníze na účtech se lidem pomalu nevyplácí – ve Švýcarsku za to dokonce strhávají peníze (psali jsme ZDE). Řeholnice se tedy dohodly, že se o své úspory budou starat samy. Na příběh klášterního portfolia s 2 milióny eury upozornil deník the Wall Street Journal.
Klášterní portfolio
Investic se ujala sestra Lioba, která se vše, co ví o financích, dozvěděla z novin a z analýz, které jí poskytla její banka. Její portfolio v uplynulém roce vyneslo 2,6 procenta, což je oproti úrokům státních dluhopisů nebo úroků na spořicích účtech celkem slušný výkon. Daleko však zaostalo za německým akciovým indexem DAX , který v roce 2015 připsal 9,6 procenta.
Katolické jeptišky

Zdroj: Marqués de la Force, Wikimedia
Sestra Lioba se listu the Wall Street Journal dokonce pochlubila některými tituly, které drží. Prvním aktivem na klášterním portfoliu byly akcie farmaceutické firmy NovoNordisk, které letos prodala s asi třetinovým ziskem.
Zázračné načasování
Řádová sestra ale měla především cit pro načasování. Jakoby zázrakem se Lioba zbavila, těsně před ohromným propadem, akcií problémové německé banky . Štěstí měla i na podzim 2015, když z portfolia vyřadila akcie , které zanedlouho poté utrpěly těžké ztráty kvůli emisnímu skandálu automobilky.
Lioba, původní profesí psycholožka, má snadnou investiční strategii. Aktiva vybírá podle výnosu, výše rizika a morálních kritérií. Vyhýbá se například ropnému a zbrojnímu průmyslu nebo investicím do volatilních rozvojových trhů. Akcie tvoří zhruba třetinu investic.
Jak uvedl ve sloupku pro Wall Street Journal Alex Edmans, etické investování navíc může být mimořádně výdělečné. Ilustroval to anekdotou, že společnosti, ve kterých má nejvyšší management nárok na osobní tryskáč, si vedly vesměs hůře, než ty, které se snaží být ohleduplné k životnímu prostředí.
A co čeští katolíci?
V České republice se katolická církev část svých prostředků, které získala v restitucích, rozhodla svěřit ČSOB Asset Management. Dvoumiliardový Katolický fond církvi vynáší něco přes čtyři procenta. To však neznamenaná, že se čeští církevní decision-makeři nesnaží podnikat na vlastní pěst - i když, pokud je nám známo, žádný klášter nemá své vlastní portfolio, například litoměřické biskupství otevřelo vlastní pivovar s restaurací.