Aktualizováno
Německá podnikatelská nálada v prosinci vystoupala na úroveň 111 bodu - dostala se tak do těsné blízkosti tříletých maxim. Rostlo především pozitivní hodnocení současné situace, které je nejlepší za posledních pět let. Podobnou zprávu přinesl minulý týden i průzkum PMI, kde z dotazníkových šetření vyplynulo, že exportně zaměřené podniky začínají výrazněji těžit ze slabého eura. Díky němu se výrazně vylepšují objednávky ze zahraničí a pomalu začínají růst inflační tlaky. Očekávání podniků zůstávají zatím opatrnější než hodnocení současné situace - podle našeho názoru zejména kvůli výraznému nárůstu politické nejistoty a poměrně nabitému volebnímu kalendáři v příštím roce.
Při pohledu do struktury indexu Ifo je vidět, že se nálada vylepšuje napříč všemi sektory - především pak v průmyslu, stavebnictví a velkoobchodě. Maloobchod sice zůstává oproti listopadu beze změny, celkově v něm však zůstává nálada v blízkosti letošních maxim a excelentní výsledky říjnového maloobchodu v kombinaci s dobrými čísly z trhu práce ukazují, že v tomto sektoru se není čeho bát.
Větší obavy vzbuzoval alespoň podle říjnových tvrdých čísel průmysl - ten v říjnu zpomalil své tempo na 1,2 % a za celou eurozónu dokonce na “pouze” 0,6 % meziročně. Ve vleku Německa a Evropy šláplo v říjnu na brzdu i Česko. Poslední nálady v průmyslu včetně dnešního indexu Ifo ale ukazují, že zpomalení průmyslu bude pravděpodobně pouze dočasné. Věříme nadále, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále dále poroste tempem 0,3 % mezikvartálně (za celý rok 1,5-1,6 %) a na začátku příštího roku pravděpodobně zrychlí. Na trzích by silné PMI neměly sehrát výraznější roli a euru jen stěží pomohou, protože nezmění nic na uvažování Evropské centrální banky. Její cesta rokem 2017 je načrtnutá poměrně jednoznačně. Větší neznámou pro příští rok zůstává americký Fed.
