Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec intervencí na koruně? Druhé čtvrtletí a dojde na záporné sazby, soudí ekonom ČSOB

Konec intervencí na koruně? Druhé čtvrtletí a dojde na záporné sazby, soudí ekonom ČSOB

28.12.2016 10:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Česká národní banka by mohla ukončit režim devizových intervencí ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude především fakt, že inflace se dostane na dvouprocentní cíl ČNB již na počátku roku 2017. Kurz koruny bude podle odhadů ihned po konci intervenčního režimu rozkolísaný, na konci roku 2017 by mohl být podle odhadů mezi 25,50 až 26,50 za euro.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek 22. prosince zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. ČNB také uvedla, že bude připravena intervenovat i po ukončení režimu za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů koruny.

Dufek: Druhé čtvrtletí. Koruna posílí k 26,10 CZK/EUR a dojde na záporné sazby

Ekonom ČSOB Petr Dufek odhaduje, že ČNB opustí kurzový závazek už ve druhém čtvrtletí příštího roku. "Jeho konec ale nebude znamenat konec intervencí. ČNB sice přestane bránit úroveň 27 korun za euro a koruna pravděpodobně posílí, centrální banka ale bude případným nadměrným ziskům české měny bránit," uvedl. Očekává, že koruna po konci kurzového závazku posílí směrem k úrovni 26,10 CZK/EUR, ale v druhé polovině příštího roku uzavře kolem úrovně 26,50 CZK/EUR.

Konec kurzového závazku přitom podle Dufka ČNB doprovodí zavedením záporných úrokových sazeb, aby omezila příliv spekulativního kapitálu. Tento nástroj ovšem zatím podle vyjádření představitelů ČNB není na pořadu dne.

"Nadále očekáváme ukončení kurzového závazku ČNB ve druhém čtvrtletí příštího roku, a to z titulu akcelerující inflace, která na začátku roku 2017 překročí dvouprocentní cíl ČNB," soudí také hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Rovnovážný kurz koruny podle něho je kolem 25,50 za euro, což je i hodnota, ke které bude kurz koruny podle něj postupně mířit. "Ačkoli předpokládám po konci závazku posílení koruny, nedomnívám se, že by posílila pod úroveň 25,50 za euro, to je totiž pravděpodobně i hranice, pod kterou by ČNB kurz koruny nepustila a začala by opět intervenovat," dodal.

Pravděpodobnost ukončení intervenčního režimu ČNB v polovině příštího roku se v kontextu domácího ekonomického vývoje výrazně zvyšuje i podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka. ČNB hraje do karet podle něj vývoj inflace i mezd. "Osobně jako nejpravděpodobnější termín vnímám třetí čtvrtletí roku 2017," uvedl.

Těsně po konci kurzového závazku podle Nováka může velmi rychle posílit až k hladině 25 CZK/EUR. Výraznějšímu posílení ovšem bude podle něj bránit ČNB. Po odeznění prvotního šoku očekává, že se do konce roku 2017 kurz stabilizuje na průměrných 25,70 Kč/EUR, což je hodnota koruny z doby před spuštěním intervencí v listopadu 2013.

Vyloučit však podle Nováka nelze ani variantu, že koruna po ukončení intervenčního režimu krátkodobě posílí, a následně zamíří zpět k hladině 27 CZK/EUR. "Zde vycházím z předpokladu, že po ukončení intervenčního režimu dojde nejprve k výběru zisků zahraničními investory a následnému odlivu spekulativního kapitálu z ČR, což povede k oslabení koruny," uvedl.

Konec devizových intervencí až ke konci příštího roku po parlamentních volbách přitom nevylučuje například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Čím více bude ČNB váhat s exitem, tím více se bude přibližovat termín parlamentních voleb v ČR. Bankovní rada ČNB proto rozhodne o exitu až po parlamentních volbách, předpokládejme v listopadu 2017 na čtvrté výročí kurzového závazku," uvedla.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce letošního října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.

(Zdroj: čtk, Patria.cz)


Čtěte více:

Týden na měnách: Fed zvedl sazby i výhled
16.12.2016 17:38
Končící týden byl poměrně bohatý na nové události a témata. Nejprve tr...
Top obchod roku 2017? Sázka na českou korunu
20.12.2016 10:58
Česká koruna v úvodu úterního obchodování zůstává pevně zakotvena u h...
Načasování exitu se nemění
22.12.2016 13:03
Od letošního posledního zasedání bankovní rady se neočekávala žádná re...
Rozbřesk – Jak moc jsou vlastně italské banky solventní?
28.12.2016 9:13
Nejstarší banka světa Monte dei Paschi bude pro italskou vládu tvrdší...

Váš názor
 • SUPER !
  28.12.2016 18:44

  všem je vám to jasný. V jednotě je síla! Všichni lehce zbohatnete. Jen pochybovači jako já a pan Tůma ne. :-(((
  asjav
 • Kurz
  28.12.2016 16:02

  to jsem zvědavý kolik spekulantů, ještě bude mít zájem dolovat ze zlatého dolu ČNB v hodnotě 75 mld. dolarů, nakonec je to stejná mýdlová bublina jako ty v zahraničí, na čem jednou vyděláš dvakrát příště proděláš, ale to se obchoduje, když to nejsou moje peníze, a já beru poplatky kde se dá, on každého halamy co neví co s penězi :)
  robelix
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW