Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
V prosinci začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. V prosinci bylo sjednáno 8684 hypotečních úvěrů, což je o 5702 smluv méně než v listopadu. V posledním měsíci roku objem hypoték klesl o více než 12 miliard korun na 17,67 miliardy Kč. Pokles je to sice výrazný, ale listopad byl extrémní svou výší hypoték.
"Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, podle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.
Velké banky oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Šéf představenstva developerské firmy Central Group Dušan Kunovský míní, že sazby se na současné úrovni neudrží a banky podle všeho budou zdražovat dál. Od dubna totiž navíc vstoupí v platnost další sada omezení ze strany ČNB, která již na klienty dopadne výrazněji. Nejenže si lidé nebudou moci vzít více než 90procentní hypotéku, ale banky navíc budou smět poskytnout jen 15 procent ze všech úvěrů s akontací do 20 procent. "Při průměrných současných cenách nových bytů to znamená mít našetřeno v podstatě milion korun. Nebo ho dofinancovat z jiných, obvykle dražších zdrojů," dodal.
"Rok rekordně nízkých hypotečních sazeb je definitivně za námi. Banky s odvoláním na novou podobu zákona o úvěrech, který zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů na bydlení, zvýšily úroky u hypoték. Společně s platným doporučením České národní banky (ČNB) neposkytovat hypotéky na sto procent ceny nemovitosti a výrazně omezit ty s nízkým podílem spolufinancování to povede ke zhoršení dostupnosti vlastního bydlení pro mnoho rodin," komentuje šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec.
Už od října loňského roku platí doporučení ČNB, které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho většinou respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. "Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů. V konečném důsledku to povede ke zpomalení trhu s novým bydlením. Odhaduji, že se prodeje v Praze letos propadnou na 6000 prodaných nových bytů oproti loňským 6737," uvádí Korec.
Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů EKOSPOLU v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun.
(Zdroje: Fincentrum Hypoindex, čtk, Ekospol)