Zdražující ropa představuje naději pro ropné firmy, které po dlouhodobém propadu suroviny plánují opět zvyšovat investice. Záměr zvýšit poprvé po třech letech kapitálové výdaje ohlásila tento týden čínská CNOOC. Společnost , která pomáhá těžařům s vyhledáváním podzemních ložisek ropy a hloubením vrtů, předpokládá, že globální výdaje na průzkum a těžbu se ve druhém pololetí budou zvyšovat.
Schlumberger je největším poskytovatelem služeb pro ropný průmysl. Právě tyto firmy, které poskytují těžařům služby spojené s produkcí ropy, byly prvními, které vleklý propad trhu pocítily. Propad trval dva a půl roku a v ropném sektoru způsobil největší krizi za poslední generaci.
Schlumberger, který propouštěl „neúnavně“ devět kvartálů za sebou, očekává v pozdějších částech letošního roku zvýšení globálních výdajů do průzkumu a produkce, které bude pokračovat i v příštím roce, uvedl generální ředitel Paal Kibsgaard.
„Očekáváme, že letošní zotavování na mezinárodních trzích začne pomaleji,“ uvedl. „Pravděpodobně to povede ke třetímu roku nedostatečných investic za sebou,“ zmínil ale také v prohlášení k výsledkům za poslední loňské čtvrtletí.
Firmě se v něm podařilo snížit čistou ztrátu na 204 milionů dolarů ze ztráty 1,02 miliardy dolarů před rokem. Po očištění o některé položky zůstal v zeleném, přičemž zisk 27 centů na akcii překonal odhady analytiků v anketě Bloombergu. Tržby společnosti ale klesly o 8,2 procenta na 7,1 miliardy dolarů. Akcie společnosti klesaly v dopoledním obchodování na Wall Street o 1,7 procenta.

Náladu v ropném odvětví pomáhají zlepšovat rostoucí ceny ropy. Cena Brentu loni zaznamenaly první celoroční nárůst po čtyřech letech poté, co se ropný kartel OPEC dohodl s Ruskem a některými dalšími ropnými státy na koordinovaném snížení produkce s cílem odsát barely z přezásobeného trhu. Vyšší ceny ropy pravděpodobně povedou k oživení těžby ve Spojených státech, které nejsou smluvní stranou přelomové ropné dohody.
Dnes cenám ropy pomáhá vyjádření Saúdské Arábie, že těžařské země snížily tento měsíc produkce zatím o 1,5 milionu barelů denně. Ruská produkce klesla v lednu oproti listopadu podle údajů Bloombergu o zhruba 108 00 denních barelů. Členové kartelu, Rusko a představitelé několika dalších smluvních zemí o tomto víkendu ve Vídni ustaví mechanismus na kontrolu toho, jak se jednotlivým státům daří kvóty na snížení produkce dodržovat, řekly zdroje agentury Reuters
Americká lehká ropa WTI se na burze Nymex naposledy obchodovala kolem 52,59 dolaru za barel se ziskem 2,37 procenta. Severomořský Brent (kontrakt na dodání v březnu) rostl na londýnské burze ICE o 2,29 procenta na 55,40 dolaru za barel.
Zdroje: , BBG, FT, RTRS