Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlasování o sazbách Fedu ovlivňují osobní zkušenosti členů FOMC s inflací, tvrdí výzkum

Hlasování o sazbách Fedu ovlivňují osobní zkušenosti členů FOMC s inflací, tvrdí výzkum

17.03.2017 19:29
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Významnou roli při rozhodování FOMC hrají osobní zkušenosti členů výboru s inflací, tvrdí nový výzkum. Nabourává tak představu, že vrcholní představitelé Fedu spoléhají především na objektivní analýzy stavu ekonomiky. Zároveň tak výzkum poukazuje, na co by se „věštitelé“ rozhodování Fedu o sazbách měli více zaměřit – na věk jednotlivých členů FOMC.

Z odhadování toho, jak se při hlasování Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC) bude chovat každý z jeho dvanácti hlasujících členů, se stal oblíbený „sport“ mezi makroekonomy a finančními novináři. Svým způsobem tato záliba připomíná například takzvané „kremlology“, kteří se jen s minimem indicií za studené války (ale čím dál více i dnes) snažili odhadnout, co se děje za zdmi moskevského Kremlu.

Se zajímavým pohledem na rozhodování členů FOMC přišel výzkum trojice ekonomů z Kalifornské univerzity v Berkeley a z Michiganské univerzity. I přesto, že členové FOMC mají doktoráty z ekonomie a spadá pod ně ohromný analytický aparát, výzkum ukázal, že hodně záleží také na tom, jaké mají osobní zkušenosti s inflací – takže v podstatě na věku daného člena FOMC.

Jako inspiraci ke studii a příklad uvádějí mediální debatu o „generační obměně“, když v roce 2014 opustil řady FOMC Charles Plosser (ročník 1948) z filadelfského Fedu a Richard Fisher (ročník 1949) z dallaského Fedu, tedy dva ekonomové pamatující dvoucifernou inflaci z prostředku sedmdesátých let a ze začátku osmdesátých let.

Za Plosserova dospělého života tak byla roční inflace v USA v průměru 3,8 procenta, zatímco za života Narayany Kocherlakoty (ročník 1963, nejmladší člen FOMC) z minneapolského Fedu jen 2,5 procenta. Není tak prý náhodou, že Kocherlakota patřil k největším zastáncům expanzivní měnové politiky Fedu, zatímco generace monetaristů ze sedmdesátých let se na tato opatření dívala více skepticky.

Výzkum skutečně dokázal najít statisticky významnou spojitost mezi osobními zkušenostmi jednotlivých členů FOMC s inflací (vyjádřenou právě průměrnou inflací za jejich dospělého života) a jejich hlasováním o sazbách, inflačními očekáváními a dokonce i tónem jejich veřejných projevů (podle nichž se profilují jako holubice nebo jestřáby). Měnová politika Fedu pak odráží tuto názorovou pluralitu.

I přes velký analytický aparát, který má každý z členů FOMC k dispozici, to tak vypadá, že podstatným faktorem v jejich rozhodování jsou i jejich vlastní subjektivní zkušenosti. Průměrný věk členů FOMC tak může hodně napovědět o měnové politice Fedu.

Výsledky studie by také mohly naznačovat, že zkušenosti s inflací ovlivňují například i názory centrálních bankéřů napříč zeměmi. Nemusí tak být náhodou, že Německo, které v meziválečném období prožilo jednu z nejdrtivějších hyperinflací všech dob, již delší dobu apeluje na ECB a přeje si zvýšení sazeb.

 
 

Čtěte více:

Ženy mají podobné kariérní ambice, ty nezadané je ale skrývají
26.01.2017 11:41
Výzkum akademiků z Harvardu, Princetonu a Chicaga ukázal, že svobodné ...
Bernanke: Kdy a jak by se měl Fed zbavit nakoupených aktiv
01.02.2017 12:12
Během finanční krize a po ní se Fed ve snaze podpořit ekonomické ožive...
Pikkety: V komunistické Číně je už větší nerovnost v příjmech, než ve Francii
08.02.2017 18:15
Akademici z Pařížské školy ekonomie (mezi nimi například známý autor T...
Je v USA více svobodných matek kvůli skomírajícímu zpracovatelskému sektoru?
22.02.2017 16:11
Levná pracovní síla v Asii ničí pracovní pozice v USA, což zároveň zho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data