Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Kdy a jak by se měl Fed zbavit nakoupených aktiv

Bernanke: Kdy a jak by se měl Fed zbavit nakoupených aktiv

1.2.2017 12:12
Autor: Redakce, Patria Online

Během finanční krize a po ní se Fed ve snaze podpořit ekonomické oživení a celý finanční systém pustil do nákupů aktiv. Tato politika kvantitativního uvolňování zvětšila jeho rozvahu z méně než 900 miliard dolarů na dnešních asi 4,5 bilionu dolarů. Z nich tvoří americké vládní dluhopisy asi 2,5 bilionu dolarů a 1,8 bilionu dolarů hypotéční cenné papíry. Fed skončil s rozsáhlými nákupy aktiv v říjnu 2014, poté už udržoval svou rozvahu na stabilní úrovni a kupoval jen tolik aktiv, aby nahradil cenné papíry dosahující doby splatnosti.

FOMC jasně sdělil, že proces utahování monetární politiky nakonec přinese i zmenšení rozvahy Fedu, ovšem mělo by k tomu dojít až ve chvíli, kdy bude dosaženo značného pokroku v normalizaci sazeb. Jinak řečeno, na prvním místě je zvyšování sazeb, zmenšení rozvahy až na druhém. Nicméně několik zástupců Fedu o tomto druhém kroku začalo opět hovořit a následně se objevily spekulace, že k němu dojde dříve, než se doposud čekalo.

Podle mého mínění se ale na prvotním plánu Fedu nic nezmění a argumenty hovořící pro odložení kroků vedoucích ke snížení rozvahy jsou stále přesvědčivé. Není předem jasné, jaký dopad bude mít zmenšování rozvahy Fedu na finanční trhy, a tudíž je rozumné začít s ním až ve chvíli, kdy budou sazby více vzdáleny od nuly. Potom totiž bude existovat prostor na případnou eliminaci možných negativních dopadů. Fed by také měl mít představu o tom, nakolik svou rozvahu hodlá zmenšit. Nakonec se totiž může ukázat, že půjde jen o mírnou změnu.

Existuje řada přesvědčivých argumentů pro dlouhodobé udržování velké rozvahy Fedu. Patří mezi ně lepší schopnost poskytovat likviditu během finančních krizí, lepší transmise monetární politiky na peněžní trhy či možnost zvýšení nabídky krátkodobých bezpečných aktiv na trhu. A i když podobná tvrzení můžeme považovat za kontroverzní, je tu ještě jeden naprosto nekontroverzní argument a tím je rostoucí poptávka veřejnosti po hotovosti. Ekonomové Fedu odhadují, že poptávka po dolarové hotovosti se během následujících deseti let zvýší asi o 2,5 bilionu dolarů a příčinou jsou růst nominálního produktu, nízké sazby a rostoucí poptávka po dolarech ze zahraničí. To znamená, že Fed bude tak jako tak potřebovat mnohem větší rozvahu než před krizí.

Konečná výše rozvahy Fedu bude ale nakonec záviset zejména na tom, jak bude Fed provádět svou monetární politiku. Před krizí Fed nastavoval sazby operacemi na volném trhu, které měnily objem rezerv v bankovním systému a pracovalo se jen s omezeným množstvím rezerv (asi 10 miliard dolarů). Dnes je objem rezerv mnohem vyšší a malé změny jejich množství nemají na sazby v podstatě žádný vliv. Fed tak nastavuje klíčové sazby za pomocí určitých pevně daných klíčových sazeb. Příkladem jsou sazby placené z rezerv držených bankami u Fedu.

Pokud vezmeme do úvahy růst nominálního produktu a bankovních závazků, můžeme odhadovat, že na to, aby byly sazby i nadále nastavovány současným systémem, musí existovat více než 1 bilion dolarů rezerv. Jestliže k tomu přidáme poptávku po hotovosti, dojdeme k závěru, že optimální velikost rozvahy Fedu ve skutečnosti převyšuje 2,5 bilionu dolarů a v následujících deseti letech se může vyšplhat na 4,5 bilionu dolarů. Celkově tedy platí, že snižování rozvahy Fedu není urgentním problémem a nejlepší by bylo nechat rozvahu pasivně klesat tak, jak budou nakoupené cenné papíry dosahovat doby splatnosti. Z hlediska stability finančních trhů by pak FOMC měl dospět ke konsenzu ohledně cílové velikosti rozvahy a může se lehce stát, že tato velikost se nebude moc lišit od té současné.

Autorem je bývalý šéf Fedu Ben Bernanke.


Zdroj: Brookings.edu


Čtěte více:

Bernanke o Greenspanovi a monetární politice Fedu
11.11.2016 14:00
Přečetl jsem si životopis Alana Greenspana od Sebastiana Mallabyho (Th...
Fed: Americká ekonomika zrychluje, na trhu práce přestává být koho zaměstnat
19.1.2017 7:53
Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v so...
Bernanke: Proč se trhy tak radují, ale Fed zůstává chladný
19.1.2017 13:07
Na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem reagovaly trhy velmi ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.3.2018
17:53Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?
12:42Víkendář: Větší bezpečnost samořídících aut je zatím pohádkou, jejich budoucnost je nejasná
7:51Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů? - druhá část
23.3.2018
20:58Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump
18:36Potřebujeme výrazný posun ve mzdách
17:53Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!
17:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
17:21Tržby Kofoly loni stagnovaly, zátěží bylo Polsko
17:15Technická analýza: Eurokoruna odpočívá, zatímco s eurodolarem to cloumá
17:04Technická analýza: Nečekaný pokles zásob vynesl ropu do rezistentní oblasti, další růst může být složitý
16:47Tržní nálada se zvedla, ale opatrnost převládá. Eurodolar se koncem týdne konsoliduje  
16:41Jakub Lukáš: Důvěra ve Facebook je teď nahlodaná (video)
15:57Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky
14:51Čína sleduje své občany. Pomáhá jí umělá inteligence
14:28Evropa nadále v červeném pod hrozbou obchodní války. Trhy v USA zatím neví kudy kam.  
14:24Kongres schválil rozpočet vlády USA, Trump hrozí vetem
13:14Co si odmítáme přiznat i deset let po pádu Bear Sterns
12:34Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovaté pohádky
11:14Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven
11:01Komerční banka, a. s. - konání řádné valné hromady 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data