Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Daimler se pochlubil neutichajícím apetitem po luxusních vozech

Summary: Daimler se pochlubil neutichajícím apetitem po luxusních vozech

12.04.2017 16:40
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Nová výsledková sezóna se pomalu rozjíždí. Řetězec supermarketů Tesco ale představil ještě data za uplynulý rok. A svými ročními výsledky zrovna neoslnil. To německá automobilka Daimler, která představí výsledky hospodaření 26. dubna říká, že poptávka po luxusních autech neutichá. Americký letecký přepravce Delta Airlines spoléhá na to, že v průběhu roku 2017 zvýší prodeje svých letek.

EVROPA:

Daimler (DIP)

Poptávka po luxusních automobilech neutichá. Výrobce značky Mercedes vydal předběžné výsledky pro další kvartál, které malují příjemný obrázek. EBIT skupiny ve výši 4 mld. EUR představuje téměř dvojnásobek proti předešlému roku a je daleko nad tržním odhadem 2,8 mld. EUR. Klíčová divize Mercedes vygenerovala 2,3 mld. EUR (+60 % yoy) a druhá největší divize, Trucks, 0,7 mld. EUR (+40 % yoy). 

Růst je to dozajista poctivý, nicméně je důležité se podívat, z čeho plyne. Znatelnou část totiž tvoří také jednorázové revaluace. 0,2 mld. EUR u divize Mercedes přiteklo z pozitivní revaluace mapovacího nástroje HERE a 0,25 mld. EUR u Trucks z prodeje nemovitého majetku v Japonsku. Dalších 0,25 mld. EUR přihodily do skupinového EBIT rekonciliace. Po odečtení jednorázových položek se tak díváme na EBIT ve výši 3,3 mld. EUR. Zejména u divize Mercedes se však pořád jedná o solidní výsledek. Akcie Daimler jsou proti včerejší zavírací ceně o 0,5 % výš. Oficiální výsledky bude Daimler uveřejňovat 26. dubna. 

Tesco

Řetězec supermarketů svými ročními výsledky zrovna neoslnil. Provozní zisk skupiny ve výši 1,28 mld. GBP byl jen 1 % nad tržními predikcemi. Je však nutno uznat, že meziroční nárůst o 35 % je dobrou zprávou. O to víc, že zásluhu na tom má také zlepšující se profitabilita - marže EBIT narostla o 60 bps yoy na 2,3 %. Tržby si s rostoucími objemy prodejů polepšily o 4 % yoy na 55,9 mld. GBP. Dobře hodnotíme také výrazně nižší čistý dluh, jehož se podařilo zatlačit na 3,7 mld. GBP (-30 % yoy). Vykřičníkem však nadále zůstává nízká návratnost volného cashflow, jež byla na úrovni 2,3 % a tedy výrazně pod 4,6% úrovní sektoru. Důvodem byly vyšší náklady na úroky, daně a kapitálové výdaje. Akcie sklouzly o 5 %.

USA:

Delta Air Lines

Americké aerolinky se v minulém kvartálu držely v linii negativních předpokladů trhu. Tržby se meziročně téměř nezměnily a zůstaly na úrovni 9,15 mld. USD. Dále ve výsledovce byl vývoj již značně horší. Provozní zisk ve výši 1 mld. USD je o třetinu nižší, než tomu bylo v předešlém roku. Na vrub si to musí připsat zejména mzdové náklady a náklady na palivo. O 40 % yoy sklouzl čistý zisk na akcii a usadil se tak na hladině 0,77 USD. Tady však trhy očekávaly mírně horší výsledek, konkrétně 0,75 USD. 

V leteckém byznysu se však klade mnohem větší důraz na vývoj provozních metrik. Tržby propočtené na pasažéra sice za kvartál opět sklouzly (-0,5 % yoy), nicméně březen byl první měsíc od listopadu 2015, kdy se . Na další kvartál management navíc předpokládá nárůst o 1 až 3 %. Na jednotkových nákladech (cost per available seat mile) pozorujeme 6% yoy růst na 10,92 USD. Investory potěšil pozitivní vývoj tržeb na pasažéra a akcie Delta Air Lines tak otevírají trh o 2 % výš. 

Následky nedávné bouře v Atlantě, která způsobila značná zpoždění a rušení letů, vyčíslila Delta na 125 mil. USD, jež se projeví na zisku před zdaněním v dalším kvartálu.

 
 

Čtěte více:

Summary: Deutsche Bank začala upisovat nový kapitál, BMW stouply tržby o 2 %
21.03.2017 16:50
Zatímco Deutsche Bank dnešním dnem začala upisovat nový kapitál, který...
Summary: Nike šetřil a zvedl provozní zisk o 12 %, FedExu rostly tržby
22.03.2017 17:16
USA: NIKE Inc. Výrobce sportovního oblečení dotáhl tržby za F3Q17...
Summary: Credit Suisse chce vylepšit svou kapitálovou základnu
23.03.2017 16:52
Akcie Credite Suisse zaznamenaly propad poté, co se objevily zprávy o ...
Summary: Micron Technology slibuje skvělé zítřky
24.03.2017 17:11
Paměťové čipy slibují stále slibné perspektivy. Alespoň tak se dá přel...
Summary: Všichni za Muska! V Tesle si vyhrnuli rukávy
03.04.2017 17:33
Zaměstnanci výrobce elektromobilů Tesla Motors si v prvním čtvrtletí v...
Summary: Spojení Syngenty a ChemChina dostalo v USA zelenou, Monsanto solidně rostlo
05.04.2017 16:40
Čínská společnost China National Chemical Corp. získala od amerického ...
Summary: Wirecard AG naplnil výsledky hospodaření očekávání, akcie na to ale příliš nereagovaly
06.04.2017 17:43
Německý poskytovatel kartových služeb Wirecard AG i přes naplnění prog...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC