Oficiální data amerického úřadu pro energetiku EIA včera potvrdila údaje americké API z předchozího dne o výrazném poklesu zásob jak surové ropy, tak i ropných produktů. Tyto statistiky také nejspíš stojí za růstem cen v posledních dvou dnech. Určitou zásluhu lze přičítat i slovním intervencím významných ropných producentů v podání Ruska a Saúdské Arábie. Zároveň se také blíží konec listopadové dohody ohledně omezení těžby, na jejíž prodloužení dnes trh evidentně sází. A není divu, když sami Rusové se nechali slyšet, že není nereálné omezení dodržovat i za horizont roku 2017.
USOil: Lehká americká ropa pomalu nachází pevnou půdu pod nohama, i když ještě minulý týden testovala půlroční minima. Nejnižší hodnotu zaznamenala WTI pod 44 dolary za barel a od té doby se zvolna sune výše. V korekci ztrát jí pomáhají zveřejněné statistiky o zásobách ropy a nejspíš i slovní intervence členů ropného kartelu OPEC.
Preferovaný scénář: Long pozice. Po výplachu z minulého týdne se ropa odráží od spodní hranice bollingerova pásma a vrací se do jeho středu. Od nejnižších hodnot už WTI odmazala ztrátu 10 % a zatím to vypadá, že by v tom mohla pokračovat. RSI se nachází v nižším středním pásmu a otevírá tím potenciálně prostor pro růst k další fibonacciho úrovni na hodnotě 50,5 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Konsolidace. Křehké vítězství v podobě smazání části ztrát nemusí nutně znamenat vyhranou válku. Trh tak může vyčkávat na reakci členů OPEC, jak se postaví k případnému prodloužení závazku omezit těžbu. Tím pádem bychom se mohli bavit o pohybu stranou v pásmu mezi 47 – 49 dolarů za barel.
