Lehce schizofrenní bylo vyznění dvou statistik energetických agentur API a EIA, které jsme tento týden dostali. Mezinárodní agentura EIA reportovala data za květen, ve kterých slovně podporovala počínání členů ropného kartelu OPEC, že díky jejich omezení těžby skutečně vzniká deficit na straně nabídky a díky tomu by mohlo postupně dojít k odbourávání obrovských tržních zásob.
Na druhou stranu, na pokles zásob nastavený spekulant dostal od amerického ropného institutu API studenou sprchu. Místo poklesu ceny ropy totiž přišel další růst. V tuto chvíli v kuloárech zní, že dohoda OPECu by měla být prodloužena až do března 2018, čímž by mělo být dosaženo kýžené rovnováhy. Bohužel každá mince má svůj rub i líc a v našem případě vychylují pomyslné misky vah houževnatí těžaři z břidlicových písků, kteří nejen že stále nepolevili v těžbě, ale naopak dokazují, že umí být čím dál efektivnější v dobývání černého zlata. Je tedy otázkou kdy a zda-li vůbec dojde na trhu ke skutečnému odbourávání nashromážděných zásob.
USOil: Ještě začátkem týdne se zdálo, že WTI bude mít ambice vrátit se zpět k hladině 50 dolarů za barel, ale nakonec tato hodnota dobyta nebyla. Největší ránu cenám ropy přinesl Americký ropný institut API, který poukázal na další růst zásob oproti očekávanému poklesu. Ten vzal ropě část zisků a přikoval WTI do relativně úzkého pásma okolo 49 dolarů za barel.
Preferovaný scénář: Konsolidace. Nadcházející období se s největší pravděpodobností ponese v duchu vyčkávání na další zasedání členů OPEC, které je naplánováno na konec května. Do té doby se cena WTI nebude muset chtít pouštět do větší vzdálenosti od hodnoty 49 dolarů za barel, kde poslední dva dny vytváří úzký kanál.
Alternativní scénář: Long pozice. Pokud si členové kartelu OPEC budou už před samotnou schůzkou slovně připravovat půdu pro své vystoupení, mohou svými slovními intervencemi pomoci cenám k růstu. Pokoření 50 dolarové hranice by otevřelo prostor pro dobývání ztracených hodnot v blízkosti 54 dolarů za barel.
