Tento týden proběhne dlouho očekávaná schůzka členů OPEC, na které by se mělo dohodnout prodloužení závazku o omezení produkce těžby ropy o dalších 9 měsíců. Cílem je snížit zásoby ropy na pětiletý průměr a v neposlední řadě i podpora cen černého zlata. Nejslabší článek současné dohody Irák potvrdil, že také podporuje prodloužení období omezené produkce do března 2018. Očekávané prodloužení závazku na další období je jedna věc a samotné dodržování této restrikce je věc druhá. Nicméně než nadejde den „D“, budou cenou ropy hýbat hlavně komentáře vyslanců jednotlivých zemí OPEC. Komentáře z posledního týdne se už postaraly o nemalý růst cen, tak uvidíme co přinesou nadcházející dny.
USOil: Ropa roste už pátý den v řadě a optimismus jí neopouští ani dnes. Bezesporu hlavní událostí nadcházejícího týdne je zasedání OPECu. Komentáře, které chystanou schůzku doprovází katapultovaly cenu WTI zpět pevně nad padesát dolarů, aktuálně na 51,10 dolarů za barel. S tím jak se bude blížit čtvrteční zasedání se dá očekávat, že poroste i nervozita ohledně výsledku této schůzky. Podle agentury Reuters je ale drtivá většina analytiků nastavena na prodloužení závazku nechat dál ropné kohoutky utažené. O to větší volatility bychom se mohli dočkat, kdyby vyznění schůzky bylo odlišné.
Preferovaný scénář: Long pozice. Komentáře doprovázející blížící se setkání jsou vesměs pozitivní v tom smyslu, že všichni zúčastnění by rádi viděli ceny výše. A na to v tuto chvíli sází i celý trh. I když se cena blíží horní hranici bollingerova pásma, které často indikuje blížící se pokles, vypadá to na další spekulativní růst. Silně býčím dojmem pak působí protnutí třicetidenního průměru zespodu pomalejším desetidenním průměrem. Pokud nepřijde vyloženě negativní zpráva, mohla by se cena ropy pokusit vrátit na únorové hodnoty v blízkosti 54 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Konsolidace. WTI by mohla otálet s dalším růstem právě až na samotné vyznění čtvrteční schůzky, i vzhledem k tomu, že má za sebou více jak 13% nárůst. To by mohlo znamenat pohyb stranou v úzkém pásmu kolem silné psychologické hranice 50-51 dolarů za barel. Pro tlumení dalšího růstu hovoří i výše zmíněný fakt, že se cena technicky může odrážet od horní hranice bollingerova pásma a směřovat zpět do jeho středu.
