Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bez posvěcení vlády skončí nová investiční horečka zklamáním?

Bez posvěcení vlády skončí nová investiční horečka zklamáním?

22.06.2017 6:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Na světě je nyní čtyřikrát více digitálních měn než měn tradičních. Podle Tima Culpana v jeho komentáři pro Bloomberg Gadfly jde o překvapivý a také povzbudivý jev. Podle Swiss Association for Standardization dnes existuje 177 národních měn a CoinMarketCap udává seznam 753 digitálních měn. Mezi ně patří známý bitcoin a etherum, ale i měny jako StrongHands a Paccoin, jejichž hodnota se pohybuje v desetimiliontinách dolaru. Možná bychom mohli o naší době hovořit jako o vrcholu digitálním měn, ale nic si nenalhávejme. Tato šílenost ještě není ani zdaleka u svého konce.

Připomeňme si, že když bitcoin dosáhl hodnoty 1 000 dolarů, skeptici hovořili o jeho následném propadu. Dnes si tito medvědi trhají vlasy, protože tato měna se v současné době obchoduje za 2 700 dolarů. Cena bitcoinu se v posledních 12 měsících zvedla o 300 % a celková hodnota uvedené měny se pohybuje kolem 45 miliard dolarů. I přesto ale její celkový význam klesá. V roce 2013 totiž tvořila přibližně 95 % celkové hodnoty kryptoměn, dnes tento podíl klesl asi na 39 %. Rychle ji dohání etherum, které mělo na počátku roku 3,9% podíl, ale nyní je to podle CoinMarketCap už 31 %. Na třetím místě figuruje v tomto pořadí Ripple s podílem pohybujícím se asi na 8,8 %.

Konkrétní podíl jednotlivých digitálních měn na jejich celkové hodnotě od června 2013 do ledna 2017 shrnuje následující obrázek:

Soustružník 

Zhruba 20 % celkové hodnoty digitálních měn je rozděleno mezi 750 měn, které by se chtěly dostat na podobnou pozici jako první tři. Možná, že se to některé z nich skutečně povede a dostane se jim potřebné důvěry. Řada z nich se nezaměřuje na masové rozšíření, ale na různé tržní niky. Jedna z nich by se například ráda stala měnou používanou při online hrách, u jiné byl zase omezen počet jednotek na číslo odpovídající počtu kilometrů mezi Zemí a Měsícem. Další chce být zase oficiální měnou fiktivního národa.

V celkovém pohledu zůstává tržní nikou i sám bitcoin. Současný boom digitálních měn nám tak může připadat směšný, ale to nic nemění na tom, že má obrovskou setrvačnost. Také se zdá, že konsolidace je zde nevyhnutelná. Podle Morgan Stanley bude pro budoucnost bitcoinu klíčové, zda jej jako oficiální měnu přijmou některé vlády. Pak by ovšem ztratil část své atraktivity, protože by se stal regulovanou měnou. Takový pohled je pravděpodobně oprávněný, a pokud si zastánci digitálních měn myslí, že dojde k jejich masovému rozšíření bez posvěcení od vlád, mýlí se.

 
 

Čtěte více:

Digitální měna by mohla dlouhodobě zvýšit naše příjmy, Čína ji začne testovat
06.03.2017 7:04
V tuto chvíli je jasné, že čínská PBoC se zařadí mezi první centrální ...
Americký regulátor rozhodl: Bitcoinový ETF nebude
14.03.2017 10:18
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý pátek zamítla žá...
Šéf ECB Draghi: Hotovost? Pro ekonomiku je pořád nezbytná
04.04.2017 14:43
Více než tři čtvrtiny plateb v eurozóně se uskutečňují v hotovosti, kt...
Švýcarská centrální banka ve čtvrtletí zvýšila zisk. Díky devizovým rezervám
27.04.2017 17:37
Švýcarská centrální banka v prvních třech měsících letošního roku zvýš...
Bitcoin za sebou má letos už třetí korekci. Hnaly kryptoměnu vzhůru zprávy z Číny?
29.05.2017 16:47
Hned poté, co se bitcoin minulý čtvrtek dotkl podle dat serveru Coinde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m