Mezi představiteli americké centrální banky Fed panují čím dál větší rozpory v názorech na další vývoj inflace a jeho možné dopady na tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. I to ukazuje detailní pohled do zápisu z červnového zasedání měnového výboru (FOMC) Fedu. Euro k americkému dolaru obchoduje u hladiny 1,1340 EURUSD.
Zápis signalizoval rovněž neshody ohledně toho, kdy by měla centrální banka začít omezovat portfolio dluhopisů, které nakupovala v minulých letech s cílem podpořit ekonomiku po finanční krizi a hospodářské recesi. Někteří představitelé chtějí začátek tohoto procesu oznámit do konce srpna, další však prosazují opatrnější postup. Celkově, zakotvuje zápis, Fed neočekává dramatický dopad utahování své bilance na podmínky na finančních trzích.
Fed na červnovém zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00 až 1,25 procenta. Ke zvýšení sazby přikročil již potřetí za šest měsíců. Fed tak signalizoval důvěru v růst americké ekonomiky a inflačních tlaků. A v této rovině je také třeba číst převládající názor, přes akcent na rostoucí nesoulad mezi některými členy.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu obnovily pokles a proti předešlému měsíci se snížily o 0,1 procenta. Dolů je stlačilo zejména zlevnění pohonných hmot a letenek. Meziroční míra inflace se snížila na 1,9 procenta z dubnové úrovně 2,2 procenta a pod dvěma procenty se ocitla poprvé od loňského listopadu.
Šéfka Fedu Janet Yellenová na červnovém zasedání označila pokles inflace za dočasný a centrální banka potvrdila svůj předpoklad, že letos zvýší úroky ještě jednou a v příštím roce třikrát. Dnes zveřejněný zápis zakotvuje ochotu k dalšímu zvyšování úroků i v situaci utlumené inflace.
Podle zápisu však také a naopak někteří účastníci zasedání vyjádřili obavu, že slabost inflace by mohla být trvalejšího rázu. Několik členů FOMC dalo najevo, že slabost inflace u nich vyvolává pochybnosti právě ohledně současných plánů na zvyšování úroků.
(Zdroj: Fed, Reuters, čtk)