Tři otázky v titulku si kladou respektovaný ekonom UBS Paul Donovan a bývalý republikánský kongresman a libertarián Ron Paul. Co tedy máme čekat?
Nejméně jedno zvýšení sazeb amerického Fedu v letošním roce očekává ekonom UBS Paul Donovan. Především ale chování, kterým Fed sebe a svou dlouhodobou politiku zajistí proti administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Podle Donovana do americké ekonomiky prostupuje normálnější hospodářský růst a inflace a ruku v ruce s tím očekávání růstu sazeb americké centrální banky, na které podle jeho úsudku ještě letos dojde. Fed ale podle Donovana také dělá vše proto, aby jeho dlouhodobou politiku a stabilitu měnových podmínek nezasáhl Trump.
„Pokud se do čela Fedu dostane špatná osoba, máme problém. A Fed to ví a snaží se zajistit sebe sama dlouhodobou strategií své politiku a postupného odchodu z programu kvantitativního uvolňování tak, aby ji nebylo snadné obrátit ani v případě, že by se do čela Fedu postavila třeba Ivanka Trump,“ uvedl Donovan na CNBC. Tato alegorie a nadsázka odráží realitu, kterou je antipatie Trumpa vůči současné šéfce Fedu Janet Yellenové a fakt, že její mandát končí v lednu příštího roku.
Nervozitu trhů ohledně nastavení sazeb na obou stranách Atlantiku dokládají reakce v minulém týdnu na slova prezidenta ECB Maria Draghiho, která byla vyložena jako příprava ECB na zvyšování sazeb. Tento překlad trhů okamžitě chladil viceprezident banky Vitor Constancio. Olej do ohně přilil guvernér britské centrální banky Mark Carney komentářem, podle kterého růst britské ekonomiky pro Bank of England znamená – rovněž - úvahy o zvyšování sazeb.
Dlouhodobým kritikem sazeb Fedu dlouhodobě u nuly je krom dalších respektovaný republikán Ron Paul. Ten se nechal slyšet, a jeho slova nalezla odraz v nervozitě trhu, že před sebou máme bolestnou korekci, proti které lze jen stěží něco podniknout. „Americká ekonomika zdaleka není v takové kondici, v jaké ji vidí Wall Street. Pokud trh klesne o čtvrtinu a zlato zpevní o polovinu hodnoty, nebude to pro mne šok,“ nechal se slyšet Ron Paul.
Kritici Rona Paula nicméně připomínají: stejné komentáře vyslovil téměř přesně o rok zpět. A realita? Širší americký akciový index S&P 500 je od té doby výše o více jak pětinu, užší index DJIA o bezmála čtvrtinu a Nasdaq na rekordu s více než třetinovým zhodnocením. Paul ale vytrvale varuje: tento růst je vypůjčen, je na dluh. Je příliš mnoho dluhu, příliš mnoho neefektivních investic a stará dobrá pravidla nepřestávají platit…
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, CNN, Reuters, foto Flickr)