Bitcoin se dnes dostal nejníže za téměř měsíc. Jeho největší rival na tom není lépe. Ethereum se už v úterý podívalo nejníže od konce května. Dnes je stabilizované, na rekordy ze začátku minulého měsíce ale ztrácí zhruba polovinu, zatímco hodnota bitcoinu se za poslední zhruba měsíc snížila o miliardy dolarů. A někteří se začali ptát, jestli nepraská bublina v kryptoměnách.
Obě kybernetické měny mají za sebou rapidní vzestup a v červnu prolomily historické rekordy. Když se tak stalo, bitcoin už měl za sebou zhruba 600procentní nárůst z lednových úrovní. I s dnešním poklesem je ale pořád k mání za cenu o skoro 450 procent vyšší než na začátku roku. Ethereum je o zhruba 5 000 (pět tisíc) procent dražší.

Nárůst hodnoty bitcoinu odráží podle některých analytiků jeho základy. Jiní připisují růst spekulacím či zvýšenému zájmu z Asie a přijímání této měny zavedenými společnostmi. Jako legální způsob platby byl bitcoin letos v dubnu schválen v Japonsku. Rostoucí popularitě se kryptoměny těší dílem i díky pozornosti, které se dostává technologii blockchain, na jejímž základě fungují. Na příklad společnost Falcon Group dnes uvedla, že se stala první švýcarskou privátní bankou, který bude poskytovat řešení na bázi blockchainu klientům ve správě majetku.
Spekulativní aktiva
Podle některých může být nejnovější výprodej pouhou korekcí po masivní rally. Jiní se ale začali ptát, zda se nezačala vyfukovat bublina v kybernetických měnách.
Cena bitcoinu dnes klesla až na 2 272,32 USD, nejníže od 15. června, ukazují data CoinDesk, která funguje jako sběrnice cen z několika burz. Ještě 11. června byla na rekordním maximu nad 3 000 USD, od té doby se její hodnota se snížila o 12,2 miliardy dolarů. Ethereum, které se obchoduje v digitálních tokenech zvaných ether) se v úterý poprvé od 30. května podívalo pod 200 USD. Na začátku června bylo poprvé v historii až nad 400 USD. Nervozita je patrná i u jiných kryptoměn: Ripple je na cestě dolů už od května a Monero se dostalo na 37 USD, podotýká CNBC.
Co je důvodem takto brutálních výkyvů?
S vysvětlením přichází investiční skupina Aberdeen Asset Management, která hovoří o myšlení zlaté horečky. Ceny těchto měn na jaře rostly, protože lidé se domnívali, že poroste i jejich hodnota. Jenomže tyto měny pod sebou nemají žádné zajištění, žádné bankovní záruky. Cenné jsou tedy jenom proto, že si lidé myslí, že jsou, a problém nastává, když si to myslet přestanou.
Vydržte!
Investoři by se výkyvy v cenách ale neměli nechat odradit, tvrdí podle CNBC někteří experti. Digitální měny jako bitcoin jsou pořád hodně mladé a ve srovnání s tradičnějšími aktivy nabízejí bezkonkurenční výnosy.
Zdroje: Business Insider, CNBC, ČTK, Coindesk