Řada mladých ekonomů má tendenci ignorovat staré ekonomické myšlenky a teorie. Pro smích jim jsou například fyziokraté. Tedy skupina francouzských ekonomů osmnáctého století, která věřila, že národní bohatství je tvořeno pouze zemědělstvím. Je pravdou, že se svou teorií přišli ve špatnou dobu – na počátku průmyslové revoluce. A dnes, když většinu naší ekonomické aktivity tvoří výrobní sektory a služby, už je zřejmé, že se fyziokraté mýlili. Přesto se domnívám, že jejich pohled stojí za pozornost, říká ekonom Noah Smith.
Nejde o to, že by jediným zdrojem tvorby hodnot bylo zemědělství. To je samozřejmě nesmysl. Měli bychom ale uvažovat o tom, že určitý typ zboží a služeb má v ekonomice skutečně výjimečné postavení. Moderní hospodářství se posouvá směrem k nehmotným aktivům, fyzická aktiva jako budovy či stroje mají stále menší význam. Nahrazují je lidské znalosti a dovednosti, výrobní postupy a další nehmotná aktiva. K tomu přidejme služby zadarmo, které poskytuje , a další. Internet spojil řadu segmentů ekonomiky, umožnil tvorbu obrovských zisků a v některých případech vytvořil nebezpečné monopoly.
Popsaný vývoj obohatil řadu zemí, a pravděpodobně tak bude dál činit. Je tu ale jedno nebezpečí: Ve snaze jít s trendem směrem k nehmotnému zapomeneme na to, jak potřebujeme fyzický svět. Fyzické věci jsou přitom pro náš blahobyt nejdůležitější. Internetová zábava může tvořit centrum života střední třídy, ale ti chudší se budou stále starat zejména o to, kde bydlet a jak zaplatit topení či dopravu. Pokud vláda dopustí, aby fyzická infrastruktura upadala, střední třída bude možná dál surfovat po internetu, ale chudší lidé budou mít problémy. Záleží tedy na tom, zda nám záleží spíše na chudých, nebo na tom, aby bohatí měli ještě více zábavy.
Fyzické zboží a produkce také slouží jako určitá forma pojištění. Digitální svět stojí na infrastruktuře, která se může vážně porouchat. Je například teoreticky možné, že hackeři z Ruska nebo Číny by v případě války či krize vážně narušili fungování internetu. Náklady online podnikání mohou prudce vzrůst například kvůli ransomwaru, či jiným kriminálním aktivitám. Země, které se zaměřují na digitální služby, by v takovém případě trpěly více než ty, které se spoléhají na tradiční zboží a služby. Zdravá a odolná ekonomická aktivita v oblasti výroby fyzického zboží tak snižuje zranitelnost hospodářství a její citlivost na sabotáže globální digitální infrastruktury.
Ekonomika nehmotných aktiv je sice naší budoucností a znalosti v ní budou hrát rozhodující roli. Starou ekonomiku bychom ale zanedbávat neměli. Vlády by měly stále investovat do fyzické infrastruktury, jako jsou silnice, železnice či přenosové soustavy. Svět se posouvá do nehmotného stavu, ale právě proto by nám možná prospěli staří fyziokraté, kteří by nás nutili stát nohama na zemi.
Následující obrázek ukazuje vývoj podílu nehmotných aktiv na tržní hodnotě akciového indexu S&P 500:

Zdroj: Ocean Tomo
Autor: ekonom Noah Smith
(Zdroj: Bloomberg)