Evropský průmysl v květnu znovu zrychlil (na 4 % meziročně v EU i v EMU) a potvrzuje, že ekonomika eurozóny ve druhém kvartále šlápla na plyn. Růst podle našich odhadů poprvé od začátku roku 2011 překoná dvě procenta. A při pohledu na předstihové indikátory - podnikatelské nálady, nové objednávky - se zdá, že se eurozóně dobře povede i v druhé polovině roku.
Růst průmyslu je vidět ve všech významnějších evropských ekonomikách s výjimkou Británie, kde se start vyjednávání o Brexitu omezuje ochotu investovat. Zatímco průmysl v eurozóně zrychlil na 4 % meziročně, ve Spojeném království meziročně klesá skoro o 1 %.

Výjimečně dobře se naopak daří střední Evropě, která profituje ze zrychlující německé ekonomiky. Polský a maďarský průmysl překonaly 6procentní tempa růstu, zatímco český roste díky autům, elektronice a strojírenství o více než 10 %. V takových podmínkách může být pro Českou národní banku ve finále složité výrazněji oddalovat první růst sazeb, a to i když se aktuální inflace pohybuje pod poslední prognózou.
V eurozóně zase ECB pravděpodobně bude muset zvýšit svůj odhad pro růst v tomto roce (ze současných 1,9 %). A i díky tomu pravděpodobně začnou již na podzim v ECB veřejně diskutovat strategii pro ústup z měnové expanze. Ta však pravděpodobně nezačne dřív než na začátku roku 2018. I tak je vidět, že pouhé úvahy mohou na trzích natropit pěknou neplechu - výnos desetiletého německého bundu se za posledních čtrnáct dní zdvojnásobil...