Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědek: Koruna je stále překoupená. Její kurz bude pro ČNB zásadní

Dědek: Koruna je stále překoupená. Její kurz bude pro ČNB zásadní

15.08.2017 17:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Zahraniční investice v české koruně se nerozplynou nijak brzy a měnovou politiku České národní banky budou zasahovat pro řadu následujících měsíců. Na silnější hodnoty budou korunu podporovat silná domácí ekonomika a domácí úrokové sazby nad těmi v eurozóně. Uvedl to člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který korunu opakovaně označil za překoupenou.

„Nevíme, jak silného zpevnění koruna dosáhne a její kurz jsme jasně označili za největší riziko prognózy. Koruna je stále překoupená a existuje efekt chybějící protistrany,“ uvedl Dědek pro Bloomberg s tím, že tento stav vidí spíše jako střednědobý fenomén než faktor, který by měl odeznít rychle. 

Inflace se v české ekonomice vyvíjí nad cílem centrální banky a z tohoto pohledu jsou na místě úvahy, kdy a v jaké podobě ekonomiku ochladit dalším měnovým zpřísněním. Po srpnovém zvýšení sazeb ČNB poprvé po deseti letech guvernér Rusnok avizoval další zvyšování sazeb na zhruba dvouletém horizontu. 

Před pádem kurzového závazku ČNB investoři do koruny nasměrovali své prostředky v rozsahu zhruba 65 miliard amerických dolarů, připomíná Bloomberg s tím, že průběžná data ukazují na pokles depozit, ale pokračující sázky na krátkodobějších českých vládních dluhopisech.

„Celkově je rozsah spekulativního kapitálu (v koruně) poměrně významný a to může zpevňování české koruny zpomalit, soudí Dědek a připomíná zajištění části exportérů, které bude omezovat přirozený příliv cizí měny. A tím omezenější kapacitu protistrany pro ty, kdo budou chtít své pozice v koruně opouštět. 

Obtížně predikovatelný kurz koruny z těchto důvodů označila ČNB po posledním měnovém jednání jako faktor, který nejvýrazněji komplikuje prognózu. Rusnok na dotaz Patria.cz odmítl přesněji naznačit očekávání ohledně dalšího zvyšování sazeb, například Capital Economics odhaduje dvojí zvýšení sazeb v průběhu příštího roku, zmiňuje Bloomberg. 

„Fundament české ekonomiky a vnější prostředí rozhodují o směru, kterým se sazby vydají. Ten je jasný. My budeme pozorně vyhodnocovat všechny faktory, které budou z ekonomiky přicházet a rozhodovat, zda utahování bude pozvolnější nebo rychlejší,“ uzavřel Dědek pro Bloomberg. 


 

Čtěte více:

Rusnok (ČNB) pro Patria.cz: Na trhu nejsme a návrat k normálu vede přes růst sazeb
04.05.2017 15:49
Česká národní banka od ukončení kurzového závazku na koruně vůči euru...
Guvernér ČNB Rusnok: Vítám debatu o přijetí eura ještě před volbami
22.05.2017 9:55
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok vítá, že premiér Bohuslav Sob...
Rusnok: Pro zvýšení úrokových sazeb zatím není naléhavý důvod
30.05.2017 13:46
Dva měsíce po ukončení měnových intervencí zatím neexistuje naléhavý d...
Rusnok: Spekulanti se zřejmě stali investory. Co to znamená pro sazby ČNB?
21.06.2017 9:35
Současné posilování koruny, pokud bude dále pokračovat, může být důvod...
Rusnok: ČNB zřejmě poprvé zvýší sazby ve třetím čtvrtletí
29.06.2017 13:07
Česká národní banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ve třetím čtvrtl...
ČNB poprvé od roku 2008 zvýšila sazby. Ekonomika poroste rychleji
03.08.2017 13:11
Česká národní banka poprvé od roku 2008 přistoupila ke zvýšení úrokov...
Rusnok (ČNB) pro Patria.cz: Teď je tu první krok. Další zpřísnění záleží i na koruně
03.08.2017 15:13
Teď je tu první krok a naše prognóza potřebu tohoto kroku potvrzuje. D...
ČNB odstartovala cyklus zvyšování sazeb
03.08.2017 15:45
Po devíti letech se bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla zvýšit svoj...
Rozbřesk: ČNB odstartovala nový cyklus. Silná koruna jí zatím vůbec nevadí
04.08.2017 9:12
ČNB se včera rozhodla učinit letošní rok zcela přelomovým, když po čt...
Arca varuje akcionáře Monety před soudními spory kvůli Agrobance. Co na to Moneta a ČNB?
10.08.2017 10:22
Finanční skupina Arca, za kterou stojí Pavol Krúpa, obeslala akcionáře...
ČNB: Napětí na trhu práce vede k rychlejšímu růstu mezd. Zároveň se přehřívá trh realit
11.08.2017 10:44
Rostoucí napětí na trhu práce vede k rychlejšímu zvyšování mezd. Záro...

Váš názor
 • vokecává
  16.08.2017 8:55

  Dědek - stejně jako Bureš a další analytici - jen vokecává situaci, není schopen ani zbla predikovat. Před ukončením intervencí všichni tvrdili, jak na tom investoři (dle nich spekulanti) prodělají. Už tehdy jsem říkal, že je to nesmysl a že ČNB sama bude muset dělat kvůli masivnímu zvýšení oběživa a hrozící inflaci zvednout úrokové sazby a tím i jako vedlejší produkt podpořit korunu. Teď, když se ukazuje, že je to přesně ten výsledek, je Dědek objevitel zákonitosti!
  Niemetz
  • Re: vokecává
   16.08.2017 9:00

   Přesně tak. Říkal jsem totéž. Také jsem měl pěknou sázku na posílení koruny, protože bylo prakticky 100% jasné, že posílení bude, bude hladké a bude bezpečné – nemožnost oslabení hodně nad 27. Musel jsem ji předčasně ukončit, protože mi broker několikrát začal 10násobně oslabovat páku, zakazovat znovuotvírání pozic apod. No furt alespoń 50 000 Kč zisk – v podobných situacích v minulosti jsem nedělal nic a prodělal hodně.
   Lumídek
 • Prostě se musí úroky zvyšovat více
  16.08.2017 8:23

  Natiskali nových korun za 100 miliard euro. To je hodně a leckteří, kteří stále Kč drží, berou cokoliv "jasně pod 27" za euro jako zisk, a tak se stále sypou koruny. Na zvýšení úroků koruna reagovala menším posílením, než by normálně měla, ale reagovala. Je jasné, že pokud se chtějí spolehlivě vyhnout 3% inflaci, musejí ručně posílit korunu více a zvyšovat na každém měnovém zasedání například o 0,5 procenta, ne jen o čtvrt. Jinak o nic nejde. Prostě tyhle obří měnové rezervy, co nahromadily, znamenají, že pohyby kurzu jsou mnohem pomalejší a méně volatilní – pravý opak, než co různí "analytici" blábolili – a je třeba větších změn v ČNB, aby se dostavila jistá reakce. Ale jinak o nic nejde, žádná katastrofa.
  Lumídek
 •  
  15.08.2017 18:59

  tenhle chlap je taky "odborník" na vše....dlouhou dobu byl koordinátorem přijetí EURA (co tam teda dědula dělal ví pouze Bůh), no to ne a ne se dostavit.....no tak dostal trafiku člena ČNB.....takhle bych se chtěl mít...
  abc
  •  
   16.08.2017 7:33

   Dědek byl členem rady ČNB (a taky celkem dlouho) i předtím, než dělal koordinátora přijetí eura. Víte o lepších odbornících na měnovou politiku? V ČR jich bohužel mnoho není. Tady je přebytek pouze těch, co umí nadávat na anonymních internetových diskuzích, jenže to obvykle měnoví experti nejsou.
   MrBurnes
   •  
    16.08.2017 9:06

    ono stačí porovnat predikci těchto "odborníků" s následnou realitou......možná, kdyby tam byla opice, výsledky by byly stejné....být ekonomem, je výhra, blábolit, žádná odpovědnost a velké peníze
    abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data