Nadbytek ropy na světovém trhu se začíná snižovat. Důvodem je nečekaně silný růst poptávky v Evropě a Spojených státech, říká Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě. K omezení nadbytečných dodávek podle ní přispívá také pokles produkce v některých těžařských zemích. V srpnu snížil svoji těžbu ropný kartel OPEC. Poprvé po pěti měsících.
IEA nyní předpokládá, že celosvětová poptávka po ropě letos stoupne o 1,6 milionu barelů denně. V předchozí prognóze letošní nárůst odhadovala pouze na 1,5 milionu barelů denně. Nejnověji odhadované tempo je nejvyšší za poslední dva roky.
"Růst poptávky v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je nadále silnější, než se očekávalo, a to především v USA a Evropě," upozornila IEA podle ČTK.
V samotném druhém čtvrtletí se globální poptávka po ropě zvýšila o 2,3 milionu barelů denně. To představuje nejprudší meziroční nárůst od poloviny roku 2015.
Na straně nabídky se celosvětová produkce ropy v srpnu snížila o 0,72 milionu barelů denně. Důvodem byly neplánované výpadky a údržbářské práce. Je to první pokles za čtyři měsíce.
Producenti ropy na základě dohody členských a nečlenských zemí OPEC od začátku roku omezují těžbu. Do března příštího roku by měli denně těžit méně o 1,8 milionu barelů. Z toho 1,2 milionu připadá na kartel, zbytek na země mimo něj.
OPEC v úterý uvedl, že tato dohoda začíná přinášet ovoce. Kartel v srpnu snížil svoji těžbu (poprvé od dubna, upozorňuje IEA) a v úterý zároveň zlepšil odhad poptávky po své ropě na příští rok na 32,83 milionů barelů denně. Ropný kartel se také choval ukázněněji, míra dodržování dohody stoupla v srpnu na 82 procent ze 75 procent. Ke slíbenému omezení těžby poprvé od ledna přistoupilo i deset spolupracujících ropných zemí v čele s Ruskem, kde se stejně jako ropných polích v Kazachstánu prováděla sezónní údržba.
Ministři ropného průmyslu přitom údajně jednají o případném prodloužení dohody o další tři měsíce.
Benchmark ceny ropy stouply v srpnu o 1-3 dolary na barel, což souvisí jednak s vyšší poptávkou a jednak s výpadky produkce v Libyi, říká IEA.

Dnes po 12:00 SELČ rostla cena americké lehké ropy WTI na burze Nymex o více než 1 procento na 48,72 USD za barel. Severomořský Brent byl na burze ICE vyšší o 0,64 procenta na 54,62 USD, ukazují data Bloombergu.
Zdroje: IEA, ČTK, Bloomberg