Norský státní investiční fond, který je největším svého druhu na světě, překonal další milník. Jeho hodnota poprvé v historii překonala 1 bilionu dolarů. Co ho vytáhlo vzhůru? Rostoucí akciové trhy – a slabší americký dolar.
Do fondu proudí příjmy z ropy a zemního plynu, které Oslo těží při svém pobřeží. Rozběhl se v roce 1996 a v současnosti platí za jednoho z největších světových investorů. V každé společnosti na světě listované na burze vlastní v průměru 1,3 procenta. Dnes ráno jeho tržní hodnota dosáhla 7,811 miliardy NOK. „Nemyslím si, že když v květnu 1996 proběhl první transfer příjmů z ropy, tak někdo očekával, že fond někdy dosáhne jednoho bilionu,“ uvedl Yngve Slyngstad, generální ředitel fondu.
Historický vývoj tržní hodnoty fondu (v norských korunách) k letošnímu poslednímu červnu ukazuje následující graf. Ke konci letošního druhého čtvrtletí měl investováno 65,1 procenta prostředků v akciích, 32,4 procenta v dluhopisech a 2,5 procenta v nemovitostech. Akciový holding ale může zvýšit na 70 procent a úměrně tomu snížit holding v dluhopisech. To by mělo zajistit lepší výnosnost, nebo alespoň zachovat tu, kterou měl v posledních pěti letech, tedy reálný výnos 8 procent ročně.

S obrovským bohatstvím se ale pojí problémy. Vzhledem k jeho obrovité velikosti je pro fond těžké najít trhy, na kterých by mohl investovat. Další potíže je týkají třeba jeho strategií nákupu a prodeje. Hlavu si fond láme především nad tím, jak je utajit, aby ho případně nemohl někdo v investičních aktivitách předběhnout.
A jak to bude s fondem dál? O jeho rozbití do menších částí se moc nehovoří. Norsko očekává, že fond poroste až do roku 2025, kdy by jeho tržní hodnota měla přesáhnout 1,3 miliardy dolarů při současném směnném kurzu. Příliš se na to ale spoléhat nedá. Současné velikosti měl fond dosáhnout až v příštím roce. Dřívější výpočty agentury Reuters na základě valuace uváděné samotným fondem ukazovaly, že bilionový milník padl už 12. září.
Zdroje: www.nbim.no, FT, BBG, Reuters