Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude internet pay-to-play? V USA začala bitva o jeho budoucnost

Bude internet pay-to-play? V USA začala bitva o jeho budoucnost

24.11.2017 12:11, aktualizováno: 24.11. 14:33
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Aktualizováno

Americká federální komise pro telekomunikace (FCC) zveřejnila svůj plán na odstranění přelomových pravidel zajišťujících rovný přístup k internetu. Tímto krokem by umožnila společnostem poskytujícím internetové služby účtovat uživatelům více za zobrazení určitého obsahu nebo omezit přístup na konkrétní webové stránky. Plán proti sobě staví internetové společnosti, v čele s Googlem a Facebookem, a internetové providery jako AT&T nebo Verizon. Finálnímu rozhodnutí, které by mělo padnout v prosinci, tak bude předcházet velká lobbingová bitva, jejíž výsledek ovlivní budoucnost internetu i za hranicemi USA.

Návrh, který předložil předseda FCC Ajit Pai, plánuje rozsáhlé zrušení pravidel zavedených Obamovou administrativou. Pravidla zakazují poskytovatelům vysokorychlostních internetových služeb (ISP) zastavit nebo zpomalit poskytování konkrétních webových stránek. Rovněž brání společnostem účtovat zákazníkům extra poplatky za HD streamování a další služby.

Oznámení rozpoutalo hádku o svobodě projevu a kontrole internetu mezi telekomunikačními titány a internetovým giganty. Internetové společnosti varovaly, že zrušení aktuálních pravidel by dalo telekomunikačním společnostem nepřiměřeně velkou moc ve správě přístupu k informacím a zábavě. Telekomunikační společnosti pak tvrdí, že stávající pravidla jim brání rozšířit jejich nabídku a nabízet zákazníkům větší množství služeb na různých cenových hladinách.

Očekává se, že republikán Pai, který od začátku svého mandátu prosazuje agendu agresivní deregulace, nebude mít se schvalováním svého plánu během schůze, která proběhne 14. prosince, větší problémy. Dva další členové komise jsou také členy republikánské strany a v komisi tak mají většinu nad dvěma zbývajícími demokraty.

Podle nového návrhu budou poskytovatelé broadbandového připojení moci pro své obchodní partnery blokovat přístup na vybrané webové stránky, či zpomalit/urychlit jejich načítání. Nově bude stačit, aby s těmito praktikami své zákazníky seznámily. Velké internetové společnosti se tak bojí, že jejich služby budou u zákazníků některých providerů znevýhodněny. 

"Tento krok navrátí americké vysokorychlostní připojení do regulačního režimu, který upřednostňuje soukromé investice a inovaci na úkor nemotorných vládních zásahů," myslí si naopak Joan Marsh, viceprezident AT & T.

Na straně Googlu či Facebooku stojí i malé on-line společnosti, které se domnívají, že návrh poškodí jejich další rozvoj vysokými poplatky za umožnění rychlejšího načítání jejich produktů.

Uživatelé pak, podle online společností, mohou očekávat nárůst nákladů na internetové připojení, zvláště pokud chtějí využívat vysoce kvalitní přístup k populárním a datově náročným webům, jako je Netflix. Ten v úterý prohlásil, že s Paiovými návrhy nesouhlasí.

Očekává se, že oba tábory budou za svůj postoj v příštích třech týdnech tvrdě lobbovat jak ve Washingtonu, tak přímo u veřejnosti. Není jasné, jak velkou šanci na zachování stávajích pravidel jejich zastánci mají, republikáni totiž mají většinu jak v samotné komisi, tak v obou komorách Kongresu. Případný návrat k principům rovného přístupu tak možná bude muset počkat až na změnu administrativy Bílého domu.

Zdroje: NY Times, FT

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Limonády Pepsi a Coca-Cola netáhnou. Firmy hledají, co jim zajistí budoucnost
25.11.2017 11:34
Lídři světového trhu s nealkoholickými „cola“ nápoji, společnosti Peps...
Konopná revoluce na akciích, v Řecku i u nás?
21.11.2017 18:54
Mnozí čtenáři jistě zaregistrovali, že naši suchozemští Piráti by chtě...
Jak vymýtit obchod s dětskou prací
25.11.2017 18:21
Když se v říjnu 1997 sešli v Oslu globální lídři, aby určili strategii...
Kde také probíhají
22.11.2017 15:56
Na světovém trhu s klíčovými surovinami do elektroaut se schyluje k so...
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
22.11.2017 7:49
Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohl...
Da Vinci za 450 milionů dolarů – známka bubliny na investičních trzích, nebo ještě vážnější signál?
24.11.2017 8:14
Ekonom Friedrich Hayek říkával, že „cena v sobě obsahuje informace“. J...
Jak jednat s Rusy?
22.11.2017 13:46
Minulý týden došlo k podivné události. Americký prezident Donald Trump...
Čínská skupina CEFC a Penta chtějí koupit mediální skupinu CETV, tvrdí zdroje Reuters
22.11.2017 10:20
Čínská investiční skupina CEFC se spojila s investiční skupinou Penta ...

Váš názor
  • Některé ženy jsou sice komisní :-)
    24.11.2017 13:37

    ale komise jsou podle růže. Asi bychom měli psát v komisi nikoliv tak jak autor uvádí v předposlední větě. Je vidět, že ne každý čte zprávy až do konce :-) Nicméně musím říci, že jsem sám zvědavý, kam až se zajde v oblasti omezování svobody šíření informací na internetu. Tipnul bych si, že do roka a do dne sice nikoliv, ale do r. 2025 bude internet výrazně méně free než jsme zvyklí nyní. Jak praví klasik - bez peněz do internetu nelez ...
    Foma
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst