Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konopná revoluce na akciích, v Řecku i u nás?

Konopná revoluce na akciích, v Řecku i u nás?

21.11.2017 18:54

Mnozí čtenáři jistě zaregistrovali, že naši suchozemští Piráti by chtěli provést významnou změnu v přístupu ke konopí. Rádi by navrhli zákon o jeho regulaci a zdanění, podle jejich odhadů by jeho legalizace státu na daních přinesla 3,2 miliardy . Tento příjem by měl směřovat do zdravotnictví. Tématu konopí se zde občas věnuji i já, protože značně přesahuje i do investiční oblasti: Marihuanové akcie jsou v USA a Kanadě intenzivně probíraným tématem a nyní se dokonce objevily úvahy, že konopí by mohlo zachránit jednu značně strádající ekonomiku. Ale vezměme to vše popořádku.

Jak ukazuje následující graf s marihuanovým indexem tvořeným 35 společnostmi z USA a Kanady, tento segment akciového trhu dokáže investory povozit na pěkné horské dráze. Její tvar určuje zejména jeden dominantní faktor – postoj vlád ke konopí a příslušné změny v zákonech. Společnost EY přitom přišla před několika dny se studií, kde tvrdí, že kanadské marihuanové společnosti navyšují své produkční kapacity, protože očekávají znatelný růst poptávky po konopí poté, co v této zemi proběhne jeho očekávaná legalizace. EY ale zároveň hovoří o pokračující právní nejistotě a nedostatku kapitálu v odvětví. Tedy stále určitě nic pro konzervativní investory.

001

Zdroj: marijuanaindex.com

Pirátský expert pro zdravotnictví Zdeněk Hřib tvrdí, že cena konopí by se u nás mohla/měla pohybovat kolem 110 korun za gram, přičemž 30 korun z toho by tvořila spotřební daň. Podle jiných názorů je ale taková prodejní cena nezisková, protože nepokryje výrobní náklady. Piráti přitom nechtějí, aby trh s konopím ovládla jediná firma, stát by na jeho pěstování vydával koncese, doma by bylo možno pěstovat maximálně 10 rostlin.

Z vývoje v Severní Americe i u nás je tedy zřejmé, že vše je zatím v plenkách, a i kdybychom šli cestou uzákonění, vše se bude ještě nějaký čas usazovat. Přesto se domnívám, že potenciál konopí je obrovský a možná tu stojíme na prahu zlomu, který se nakonec může svým významem blížit revoluční destrukci retailu Amazonem, či elektrifikaci automobilové dopravy. Společnost ArcView tvrdí, že prodeje legálního konopí v Severní Americe v roce 2016 vzrostly meziročně o 34 % na téměř 7 miliard dolarů. Do roku 2021 by se měly vyšplhat na 22 miliard dolarů. Taková očekávání do značné míry stojí na probíhajícím posunu postojů veřejnosti k legalizaci této komodity.

Optimismus je někdy značný, což ukazuje v úvodu avízovaná marihuanová injekce jedné strádající ekonomice. Bloomberg totiž minulý týden informoval, že někteří investoři by rádi vybudovali celé nové konopné odvětví v Řecku. Tedy v ekonomice s mimořádně vysokou nezaměstnaností, nacházející se roky v hlubokém útlumu a zatížené dluhy, které podle střízlivých odhadů nemohou být nikdy splaceny (ale stále se předstírá, že k tomu jednou dojde).

Řecký ministr pro rozvoj venkova Evangelos Apostolou prý tvrdí, že investoři chtějí do rozvoje konopných farem v jeho zemi nasypat více než 1,7 miliardy dolarů. Podle některých odhadů by farma s 12 – 15 skleníky zaměstnala asi 400 lidí. Premiér Tsipras hodlá navrhnout zákon o legalizaci léčebného konopí ještě do konce letošního roku, aby první úroda mohla být sklizena již v létě 2018. Zájem na schválení rekreačního využití konopí ale prý v Řecku není. Možná by i Piráti mohli svůj konopný program okořenit mezi politiky tak populární zmínkou o tvorbě nových pracovních míst (i když v současné fázi cyklu nás trápí spíše opačný problém). Konkurenční výhoda tu ale asi bude na straně Řecka.

 

Čtěte více:

Stačilo málo a mohlo být všechno jinak: příběh pokrizového monetarismu
20.11.2017 18:43
Davida Beckwortha z Mercatus Center na George Mason University sleduji...
Co by investor měl vědět, než se začne obávat vysokých valuací
20.11.2017 12:15
Historie ukazuje, že pokud se valuace akcií měřené cyklicky upraveným ...
Abychom to s tou kritikou svobodného trhu nepřehnali…
21.11.2017 7:04
Ekonom Dani Rodrik z Harvardu píše ve své poslední eseji o nedostatcíc...
Německé banky. Investiční past, nebo příležitost?
20.11.2017 15:28
Když jednou vyděláte jmění na investici do málo ziskové německé banky,...
Volkswagen: Zapomeňte na dieselgate! Chceme být jedničkou v elektromobilitě
21.11.2017 11:07
Největší evropská automobilka Volkswagen si dala nový cíl. Chce být sv...

Váš názor
  •  
    22.11.2017 11:33

    Nie som človek so spiatočníckymi názormi, ale súčasný svet mi pripadá na ruby obrátený. Na jednej strane EU prijala smernicu o tom , že kto chce pestovať mak na výmere nad 1 ár tak to musí nahlásiť. Na druhej strane chceme urobiť z pestovania konope samostatné ekonomické odvetvie. Pri tom sa veľmi dobre vie, že fajčenie konope je predsieňou k prechodu na dvrdšie drogy. Mne sa zdá, že za týmto je snaha štátov nenechať na tom zarábať šedú ekonomiku, ale aj štáty chcú z tohoto "koláča" uchmatnúť aj niečo pre seba a pritom niektoré politické strany vedia, že veľmi veľa mladých "marišku" fajčí, tak si ich chcú získať ako potenciálnych voličov. Žiaľ väčšina mladých sa dá veľmi ľahko ovplyvniť populizmom takže takéto plány privítajú.
    Petrík
Aktuální komentáře
17.09.2019
14:45Apple v obřím daňovém sporu vzkazuje EU: Hrajeme podle pravidel
14:02Haniel má stále zájem prodat podíl v Metru Křetínskému
14:00Hypoteční banka, a.s. - Zveřejňuje pololetní zprávu Hypoteční banky 2019
12:10Shiller: Pozor na příběhy, které mohou poslat ekonomiku do recese
11:43Důvěra investorů v německou ekonomiku se v září zlepšila
10:57Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit
10:50Koruně nepomohly zmínky o vyšších sazbách, hlavní trhy se konsolidují. Ze SA přijdou nové zprávy  
10:33Blog ČNB: Dilema současné měnové politiky ČNB
10:32E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její aktivity v ČR. Nový vlastník bude znám v příštím roce
9:28Rozbřesk: Nová pracovní místa v Evropě nepřibývají
9:15Trump: USA dosáhly s Japonskem dohody o clu a digitálním obchodě
8:57Evropské burzy zřejmě zahájí níže, útoky na ropná zařízení testují náladu na trzích  
8:37EK: USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel
8:29Vláda schválila vyšší dotace podporované energii
16.09.2019
22:01Wall Street: Ropný šok pomohl těžařům, aerolinky nepotěšil
18:24Jediné řešení všech finančních krizí
17:42Tisk: Saúdové po útocích zvažují odklad IPO Aramco
17:30Eurodolar na 1,10, akcie a výnosy níž. Pozornost dál patří ropě  
16:43Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard Kč
16:17Příští cíl Trumpových cel? Evropští výrobci luxusu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m